powrót do Publikacji

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego a suplementy diety – kwalifikacja, podobieństwa i różnice, zmiany w przepisach

15 kwietnia 2015

Suplementy diety to kategoria środków spożywczych, którą na przestrzeni ostatniej dekady w Polsce charakteryzował najbardziej dynamiczny wzrost i rozwój, nieporównywalny z inną grupą żywności. Nieprecyzyjne uregulowania prawne dotyczące żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego i coraz większe ograniczenia dotyczące stosowania oświadczeń zdrowotnych powodują, że na rynku błyskawicznie zwiększa się liczba dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego. Właściwa interpretacja przepisów prawnych uwzględniająca standardy leczenia żywieniowego, pokazuje jednak, że wiele nowych produktów może nie spełniać ogólnych wymagań określonych dla żywności przeznaczonej do postępowania dietetycznego.

Konsekwencją niewłaściwej kwalifikacji nowego produktu mogą być zarówno trudności w kontaktach z inspekcją kontrolującą zgodność z wymaganiami na poziomie krajowym, jak również utrudnienia związane ze swobodnym przepływem towarów wewnątrz Unii Europejskiej.

 

 

Polecamy lekturę artykułu – do pobrania poniżej.

Do pobrania

Pobierz

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.