Na opakowaniu produktów sprzedawanych w opakowaniach jednostkowych w jakimkolwiek kraju UE, muszą znajdować się informacje określające nominalną ilość (masę lub objętość) ich zawartości[1].
Znak „℮” umieszczony obok ilości nominalnej wskazuje, że producent przestrzegał odpowiednich przepisów prawa unijnego. Można go umieszczać na produktach w opakowaniach jednostkowych, które mają z góry określoną stałą objętość (w przypadku produktów płynnych) lub masę (dla innych produktów).
Znak „℮” może być umieszczony na produktach, których masa lub objętość mieści się między następującymi wartościami:
Umieszczenie znaku „℮” na produkcie pozwala na jego sprzedaż we wszystkich krajach UE bez konieczności sprawdzania, czy spełnione zostały indywidualne wymogi krajowe. Znak „℮” wskazuje, że produkt jest zgodny z przepisami UE dotyczącymi podawania objętości lub masy oraz metod pomiaru, które musi stosować sprzedawca produktów w opakowaniach jednostkowych.
Aby zapewnić, że podana ilość jest poprawna, opakowania oznaczone znakiem „℮” muszą spełniać następujące wymogi:
Obecność znaku „℮” NIE oznacza, że ilość produktu została oszacowana. Oznacza to, że masę i objętość zmierzono zgodnie z przepisami UE przy użyciu przyrządów spełniających wymogi prawodawstwa UE.
Znak „℮” powinien być nadrukowany na opakowaniu obok wskazania masy lub objętości. Wysokość czcionki powinna wynosić co najmniej 3 milimetry. Znak „℮” i oznaczenie ilości powinny być umieszczone na opakowaniu na stałe w widocznym miejscu. Ilość należy podać jako liczbę, a po niej — jednostkę miary (gramy, kilogramy, mililitry, centylitry lub litry) lub jej skrót (g, kg, ml, cl lub l).
Podmiot zajmujący się pakowaniem musi się upewnić, że opakowanie jest zgodne z wymogami. W tym celu należy:
Organy krajowe przeprowadzają kontrole, aby sprawdzić, czy produkty oznaczone znakiem „℮” spełniają wymogi. Mogą to zrobić w zakładzie pakowania lub w innym miejscu łańcucha dystrybucji.
W Polsce właściwym urzędem krajowym jest Główny Urząd Miar. Ustawa o towarach paczkowanych[3] określa zasady paczkowania produktów przeznaczonych do wprowadzenia do obrotu w opakowaniach i oznaczania towarów paczkowanych znakiem „e”.
Opracowano na podstawie informacji na stronie https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/labels-markings/emark
Aktualizacja na dzień 25 stycznia 2023 r.
[1] poza wyjątkami określonymi w przepisach np. żywność sprzedawana na sztuki
[2] Dyrektywa Rady z dnia 20 stycznia 1976 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do paczkowania według masy lub objętości niektórych produktów w opakowaniach jednostkowych (Dz. U. UE. L. z 1976 r. Nr 46, str. 1 z późn. zm.).
[3] Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o towarach paczkowanych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2255).