powrót do Aktualności

Bezpieczny poziom kofeiny. Różne grupy wiekowe.

1 grudnia 2024

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), a dokładnie jego Panel ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii (NDA), w jednej ze swoich opinii oszacował bezpieczne spożycie kofeiny[1]. Poziomy kofeiny różnią się w zależności od grup docelowych.

Dorośli

  • Pojedyncze dawki kofeiny do 200 mg – około 3 mg na kilogram masy ciała (mg/kg mc.) ze wszystkich źródeł nie budzą obaw o bezpieczeństwo dla ogólnej zdrowej populacji dorosłych.
  • Taka sama ilość kofeiny nie budzi obaw o bezpieczeństwo, gdy jest spożywana na mniej niż dwie godziny przed intensywnym wysiłkiem fizycznym w normalnych warunkach środowiskowych.
  • Nie ma dostępnych badań dotyczących kobiet w ciąży lub osób w średnim wieku/starszych podejmujących intensywne ćwiczenia fizyczne.
  • Pojedyncze dawki 100 mg (około 1,4 mg/kg mc.) kofeiny mogą wpływać na długość snu i wzorce snu u niektórych dorosłych, szczególnie gdy są spożywane blisko pory snu.
  • Przyjmowanie do 400 mg dziennie (około 5,7 mg/kg mc. dziennie) w ciągu dnia nie budzi obaw o bezpieczeństwo dla zdrowych dorosłych w populacji ogólnej, z wyjątkiem kobiet w ciąży.

Kobiety w ciąży/karmiące piersią

  • Spożycie kofeiny ze wszystkich źródeł do 200 mg dziennie spożywane w ciągu całego dnia nie budzi obaw o bezpieczeństwo płodu.

Dzieci i młodzież

  • Pojedyncze dawki kofeiny uważane za niegroźne dla dorosłych (3 mg/kg mc. dziennie) mogą być również stosowane u dzieci, ponieważ „szybkość usuwania” kofeiny u dzieci i młodzieży jest co najmniej taka sama jak u dorosłych, a dostępne badania dotyczące ostrych skutków kofeiny na lęk i zachowanie u dzieci i młodzieży potwierdzają ten poziom.
  • Proponuje się również bezpieczny poziom 3 mg/kg mc. dziennie w przypadku zwyczajowego spożycia kofeiny przez dzieci i młodzież.

 

 

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące kofeiny jako składnika, z uwzględnieniem pochodzenia naturalnego a także oświadczeń, które można stosować dla kofeiny. Zapraszamy do wysłania zapytania na igifoodlaw@igifoodlaw.com

 

[1] https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4102 , więcej na –> na podstawie:  https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/caffeine

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.