powrót do Aktualności

COOL dla warzyw i owoców – dodatkowe kontrole

25 marca 2020

 

WPROWADZENIE

Wskazanie pochodzenia świeżych owoców i warzyw jest obowiązkowe na mocy szczegółowych przepisów dotyczących tej kategorii żywności. Nakazują one detalistom umieszczanie w widocznym miejscu w pobliżu produktu czytelne, szczegółowe informacje odnośnie kraju pochodzenia i – co ważne – należy zrobić to w sposób pozwalający uniknąć wprowadzenia konsumentów w błąd.

W lutym 2020 r. Prezes UOKiK zlecił przeprowadzenie dodatkowych kontroli dotyczących deklarowania pochodzenia warzyw i owoców w dużych sieciach handlowych.

KONTROLA UOKIK – CO STWIERDZONO?

Jak podaje Urząd na swojej stronie internetowej: W ciągu 2 tygodni Inspekcja Handlowa skontrolowała w sumie 98 sklepów należących do 16 sieci handlowych.

Do kontroli typowano przede wszystkim warzywa i owoce, w stosunku do których jest największe ryzyko podania błędnego kraju pochodzenia, czyli: pomidory, ogórki, kapusta, cebula, czosnek, marchew, jabłka.

Zakwestionowano 161 partii produktów (12,8 proc.), w tym 125 partii (10 proc.) ze względu na brak kraju pochodzenia lub błędne wskazanie Polski jako kraju pochodzenia.

W sumie UOKiK wykrył nieprawidłowości w 37 placówkach (37,8 proc.) i podał w swoim raporcie, w których sieciach odsetek błędów był największy.

Przykłady błędów:

  • cebula czosnkowa oznakowana jako polska, choć pochodziła z Włoch,
  • jabłka według etykiety sprowadzono z Holandii, a naprawdę wyrosły w Polsce,
  • przy marokańskich pomidorach daktylowych podano kilka krajów pochodzenia: Maroko, Hiszpania, Polska – bez wskazania właściwego,
  • nie było informacji o kraju pochodzenia selera ani odpowiedniej flagi przy ziemniakach.

ZNACZENIE DLA FIRM

W związku z licznymi nieprawidłowościami stwierdzonymi w ramach kontroli, UOKiK zapowiedział dalsze działania kontrolne w kolejnych sklepach.  

Kwestia deklaracji kraju pochodzenia żywności jest dziś jedną z najczęściej dyskutowanych w branży z uwagi na zbliżający się wielkimi krokami dzień 1 kwietnia, kiedy to rozpocznie się stosowanie nowych wymogów – konieczność deklaracji podstawowego składnika produktu zgodnie z rozporządzeniem 2018/775.

Autor: Joanna Olszak – Doradca ds. Prawa Żywnościowego IGIFC

Wszystkim, którzy nie dokonali jeszcze oceny i ew. zmiany etykiet pod kątem nowych wymogów zalecamy jak najszybsze działanie. W przypadku pytań prosimy o kontakt z Doradcami IGIFC: igifc@igifc.pl

Zachęcamy też do śledzenia informacji na temat warsztatów organizowanych przez IGI FC, m.in. na temat COOL, wkrótce dostępnych także w wersji webinarów.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.