O ryzyku związanym z aswagandhą (Withania somnifera (L.) Dunal ) dyskutowano od dawna, a Duński Uniwersytet Techniczny (DTU) przeprowadził kilka ocen ryzyka związanego z tą rośliną w suplementach diety. Wniosek z oceny ryzyka jest taki, że na przykład korzeń lub ekstrakt z korzenia mogą mieć negatywny wpływ na hormony tarczycy, hormony płciowe i mogą powodować utratę ciąży. Na podstawie dostępnych danych nie było możliwe ustalenie niższej bezpiecznej dawki.
W kwietniu 2023 roku Dania zakazała stosowania ashwagandhy, stwierdzając, że przy obecnych danych niemożliwe jest znalezienie bezpiecznej dawki. Zakaz opierał się na wynikach badań przeprowadzonych w ramach ww. oceny ryzyka. Wiele szwedzkich produktów zawierających wysoką zawartość ashwagandhy zostało niedawno zakazanych w Danii, dlatego też kwestia ta stała się aktualna w Szwecji. W związku z tym Szwedzka Agencja ds. Żywności dokonała przeglądu duńskiej oceny ryzyka. Jednakże decyzja w indywidualnych przypadkach należy do organu kontrolnego. Wprowadzenie zakazu jest również analizowane w Finlandii.
Suplementy diety ze Szwecji zawierające ashwagandę wprowadzane na rynek duński były również zgłaszane do systemu RASFF.
W marcu br. został opracowany przez World Ashwagandha Council and Ixoreal Biomed Inc, USA “A Safety Report on Ashwagandha Root Extract An Evaluation of the risk assessment made by DTU Food Institute 2020”, który stanowi odpowiedź na ocenę ryzyka przeprowadzoną przez DTU.
W Polsce zgodnie z uchwałą Zespołu ds. Suplementów Diety nr 7/2020, sproszkowany korzeń Withania somnifera (L.) Dunal można stosować w ilości poniżej 3 g na dobę. Maksymalna zawartość witanolidów nie może przekraczać 10 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
Ponadto, podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dołączyć specyfikację ilościową potwierdzającą zawartość sumy witanolidów w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu.
Dodatkowo Zespół rekomenduje stosowanie ostrzeżenia „Produkt nie powinien być spożywany w przypadku stosowania leków o działaniu uspakajającym, nasennym, przeciwpadaczkowym, nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.
Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania składnika w suplemencie diety lub deklarowania jego właściwości – napisz do nas igifoodlaw@igifoodlaw.com