powrót do Aktualności

Czy będzie można dalej stosować Nutri-Score jeśli inny system będzie wybrany jako obowiązkowy w UE? Zmiana rozporządzenia 1169/2011.

10 listopada 2022

Zgodnie z założeniami strategii Od Pola do Stołu konieczne jest wprowadzenie zmian w przepisach prawa żywnościowego służących walce z chorobami dietozależnymi, ograniczeniu marnowania żywności i umożliwiających dokonywanie świadomych wyborów (pochodzenie).

Najważniejszym, ze względu na konsekwencje dla branży, a jednocześnie ze względu na pokładane nadzieje w walce z plagą otyłości jest wprowadzenie obowiązkowego znakowania wartością odżywczą na froncie opakowania.

Systemy, które poprzez rekomendacje (graficzne lub słowne) mają ułatwić konsumentom wybór produktów o profilach żywieniowych uważanych za korzystniejsze dla zdrowia funkcjonują już od wielu lat. Mają różny charakter i bazują na różnych kryteriach i algorytmach.

Nutri-Score wywodzący się z Francji jest bardzo popularny i stosowany szeroko, również w Polsce. Z tego względu stał się jednym z poważnych kandydatów na to, aby być obowiązkowym systemem w całej UE. System N-S ma wielu zwolenników, ale także szerokie grono przeciwników. Pomimo takiej sytuacji niektóre firmy branży spożywczej decydują się na stosowanie N-S na etykietach.

Już teraz warto rozważyć scenariusz co się stanie, jeśli jako obowiązkowy będzie przyjęty inny niż N-S system.

  • Czy N-S będzie można dalej stosować?
  • Jakie są ramy czasowe?
  • Czy jeśli N-S nie będzie przyjęty jako obowiązkowy to będzie mógł być informacją dobrowolną?
  • Czy będzie traktowany jako oświadczenie (zdrowotne, żywieniowe)?

Na te pytania odpowiemy 15 listopada 2022 podczas webinaru

ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI. Zmiana Rozporządzenia 1169/2011

AKTUALNE PRACE, TERMINY, KONSEKWENCJE DLA BRANŻY

PRZYGOTUJ SIĘ DO ZMIAN W PRZEPISACH

Zapisz się na 1,5 h praktyczny webinar dzięki któremu będziesz na bieżąco

ZAPISY I INFORMACJE 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.