powrót do Aktualności

Czy KE powinna wykluczyć Nutri-Score? Znakowanie żywności. 1169/2011 FOP

25 października 2022

W Brukseli ważą się teraz losy treści, które będą obowiązkowo podawane na froncie opakowań żywności. Jakie oznaczenie dotyczące wartości odżywczej zostanie przyjęte jako obowiązkowe dla środków spożywczych? Czy będzie to jedno ze stosowanych oznaczeń jak Traffic Lights czy Nutri-Score, czy może zupełnie nowe?

N-S PYTANIE DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Tymczasem poseł do PE z Hiszpanii – Adrián Vázquez Lázarado zadał Komisji Europejskiej (KE) pytanie parlamentarne o następującej treści*:

„Włoski urząd ds. konkurencji i Rynku (AGCM) niedawno zakazał stosowania systemu Nutri Score dotyczącego oznaczania wartości odżywczej z przodu opakowania, zmuszając dystrybutorów do usunięcia go ze wszystkich produktów sprzedawanych w kraju.

Według AGCM Nutri Score nie przyczynia się do właściwej oceny przez konsumentów tego, co powinni jeść, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe, ponieważ sposób, w jaki zaprojektowano algorytm prowadzi do arbitralnej kategoryzacji produktów.

Przedstawiciele DG SANTE wielokrotnie potwierdzali, że Nutri-Score jest jedną z opcji znakowania na froncie rozważanych w ramach projektu zmiany obecnej legislacji (rozporządzenia 1169/2011).

  1. W jaki sposób zakaz stosowania Nutri-Score wydany przez urząd włoski wpływa na ocenę przez KE skutków projektowanych regulacji i na samą treść projektu zmiany rozporządzenia?
  2. Czy Komisja rozważa odrzucenie Nutri Score w obecnej formie jako jednego z systemów znakowania na froncie?

Kilka dni temu KE udzieliła odpowiedzi wskazując, że:

  • zna sytuację we Włoszech, ale nie zamierza komentować decyzji AGCM
  • dalej przygotowuje ocenę skutków zmiany rozporządzenia 1169/2011, aby dotrzymać planowanych terminów i opracować wniosek ustawodawczy w najbliższych miesiącach.

SKUTKI DLA FIRM

Branża śledzi prace KE nad zmianą rozporządzenia 1169/2011, a w szczególności kwestię znakowania na froncie, które – zgodnie z dotychczasowymi założeniami – będzie miało ogromny wpływ na możliwość komunikowania cech zdrowotnych żywności, jak też jej skład.

Z wypowiedzi przedstawicieli DG SANTE – dyrekcji odpowiedzialnej za prace nad zmianą ww. rozporządzenia można wysnuć wniosek, że wybór oznaczenia nie powinien doprowadzić do konfliktu między państwami członkowskimi. To z kolei może oznaczać, że to nie Nutri-Score zostanie wybrany (jako ten, który podzielił UE na dwa przeciwstawne obozy). Ale czy nowy system znakowania na froncie będzie czerpał z rozwiązań wypracowanych w ramach obecnych systemów? Nie da się tego wykluczyć.

Planowane zmiany rozporządzenia 1169/2011 (zakres, terminy, okresy przejściowe, potencjalne konsekwencje) przedstawimy w praktyczny i skondensowany sposób 15 listopada, podczas webinaru:

ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI

Nadchodząca zmiana Rozporządzenia 1169/2011

AKTUALNE PRACE, TERMINY, KONSEKWENCJE DLA BRANŻY

Szczegółowe informacje i zapisy:

 https://igifoodlaw.com/szkolenie/szkolenie-znakowanie-zywnosci-zmiana-rozporzadzenia-1169-2011/

Zapraszamy!

Autorka: Joanna Olszak, Dorada ds. Prawa Żywnościowego, IGI FOOD LAW

*(tłumaczenie własne Autorki)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.