powrót do Aktualności

Czy konsumenci będą chcieli spożywać składnik z „zużytego” jęczmienia, ryżu i „zużytej” kawy? NOWA ŻYWNOŚĆ

6 stycznia 2024

21 grudnia 2023 zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze z (UE) 2023/2851 z dnia 20 grudnia 2023 r. zezwalające na wprowadzenie na rynek częściowego hydrolizatu białka ze zużytego jęczmienia (Hordeum vulgare) i ryżu (Oryza sativa) jako nowej żywności oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/2470.

Ze specyfikacji wynika, że:

Nowa żywność to częściowy hydrolizat białka ze zużytego jęczmienia (Hordeum vulgare) i ryżu (Oryza sativa) – pozostałości otrzymanych z powstającego podczas produkcji piwa produktu ubocznego w postaci stałej, który zawiera 45-70 % zużytego jęczmienia i 30-55 % zużytego ryżu.

Nową żywność wytwarza się w drodze enzymatycznej obróbki pasteryzowanych pozostałości zużytego jęczmienia i ryżu pochodzących z etapu zacierania w produkcji piwa. Aby otrzymać produkt końcowy, stosuje się kilka etapów obróbki mechanicznej częściowego hydrolizatu.

Czy „zużyty” jęczmień i ryż to prawidłowe tłumaczenie?

W wersji angielskiej autoryzowana nowa żywność to: ‘Partially hydrolysed protein from spent barley and rice’

„Spent” to młóto lub, jak podaje powszechnie znana wolna encyklopedia i wiele innych źródeł, „wysłodziny”.

„Młóto browarniane” jest zdefiniowane między innymi w Rozporządzeniu 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem 2023/2825 „Nowa żywność jest oznaczana w ramach etykietowania zawierających ją środków spożywczych jako »częściowy hydrolizat białka ze zużytego jęczmienia i ryżu«. Zgodnie z art. 21 rozporządzenia (UE) nr 1169/2011.”

ZNACZENIE DLA FIRM

Bardzo zasadne wydaje się zweryfikowanie poprawności nazwy składnika w polskiej wersji rozporządzenia 2023/2851, ponieważ ona ma kluczowe znaczenie dla deklaracji nazwy na etykiecie. Niezmiernie ważne jest również to, że szykują się kolejne wnioski dotyczące „spent”. Młóto browarniane jest aktualnie cenionym surowcem do produkcji składników żywności bogatych w białko lub błonnik. Nie byłoby dobrze (ani dla wnioskodawców, ani dla producentów, ani dla konsumentów), gdyby tłumaczenie w Rozporządzeniu 2023/2851 miało konsekwencje dla kolejnych produktów, które będą ubiegały się o zezwolenie na nową żywność lub będą przedmiotem procedury konsultacji jak np. Spent coffee grounds, defatted spent coffee grounds and defatted unused coffee grounds (from Coffea sp., mainly Coffea arabica L. and Coffea canephora (Robusta))

Do 10 stycznia 2029 roku ochronę dla częściowego hydrolizatu białka z młóta browarnianego z jęczmienia i ryżu ze względu na zastrzeżone dane naukowe posiada firma Evergrain LLC z USA. 

Autorka: Izabela Tańska, Doradca ds. Prawa Żywnościowego i Prawa Żrównoważonej Żywności, CEO, IGI FOOD LAW 

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące nowej żywności np. jak sprawdzić status?

Mamy stale powiększające się, wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i składaniu wniosków na nową żywność i procedurę konsultacji.

Napisz do nas igifoodlaw@igifoodlaw.com

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.