powrót do Aktualności

Czy „MALINA” to właściwa nazwa dla produktu, który zawiera 45% malin?

15 lutego 2019

Nazwa produktu jest najczęściej kwestionowanym przez inspekcje elementem informacji na temat żywności. Dotyczy to zarówno nazw marketingowych (wymyślonych, marek,  brandów) jak również obowiązkowej nazwy środka spożywczego.

Kwestionowanym nazwom zarzuca się, że wprowadzają w błąd konsumenta, ponieważ dają do zrozumienia, przekonują, sugerują, że żywność ma określone cechy co natomiast nie ma potwierdzenia w rzeczywistości,  lub nawet w części mija się z prawdą.

  • Czy zgodne z przepisami jest podawanie na froncie „malina i żurawina” jeśli głównym składnikiem są daktyle, a suszona malina to tylko 6% produktu?
  • Czy określenie „kawałki owoców” jest właściwe jeśli produkt zawiera także suszone kwiaty i aromaty?
  • Co w praktyce oznacza wymóg, że nazwie towarzyszą dane szczegółowe dotyczące warunków fizycznych tego środka spożywczego lub szczególnego przetwarzania, jakiemu został on poddany?
  • Czy jeśli dana treści towarzyszy nazwie to staje się jej elementem i ma do niej zastosowanie wymóg minimalnej czcionki?

 

 

Ogromną dawkę praktycznej wiedzy na temat nazw środków spożywczych, analizę przykładów z rynku wraz z przydatnymi wytycznymi przedstawimy na dwóch warsztatach:

27 marca 2019 r. Warszawa „ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI 1169/2011″ aktualności, interpretacje, podejście inspekcji, przegląd orzecznictwa na podstawie przykładów z rynku 

Z przyjemnością informujemy, że połowa miejsc została już WYPRZEDANA! Wśród zgłoszonych uczestników są przedstawiciele firm różnych sektorów, inspekcji i świata nauki.
Nie czekaj do końca okresu rabatowego, bo może zabraknąć miejsc! 

ZGŁOŚ się TUTAJ

Wyjątkowy PROGRAM I SZCZEGÓŁY 

 

O nazwie w towarzystwie wybitnych ekspertów prawa żywnościowego będziemy także dyskutować podczas IX LSPŻ. Zgłoszonych uczestników zapraszamy do przesyłania propozycji nazw, które przeanalizujemy podczas warsztatów.

4-6  czerwca 2019  IX LETNIA SZKOŁA PRAWA ŻYWNOŚCIOWEGO
Skład – Oznakowanie – Kontrola
Warsztaty Stosowania Prawa Żywnościowego

Wracamy do Pałacu Zdunowo!
Szczegóły wkrótce
1/3 miejsc jest już WYPRZEDANA i ZAREZERWOWANA

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.