EFSA – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności – opublikował wnioski z analizy 4 badań kwestionujących bezpieczeństwo dwutlenku tytanu.
WPROWADZENIE
Dwutlenek tytanu (E 171) jest powszechnie stosowany w żywności jako barwnik na mocy rozporządzenia nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności (należy do tzw. barwników z grupy II – tzn. dopuszczonych do żywności na poziomie quantum satis).
Ocena tej substancji przez EFSA, w ramach unijnego programu ponownej weryfikacji wszystkich dodatków do żywności, została opublikowana w 2016 r., jednak pojawiły się wątpliwości w zakresie potencjalnego toksycznego działania nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Na wniosek Francji Urząd przeanalizował wyniki ww. badań i uznał, że nie dają one podstaw do powtórnej analizy bezpieczeństwa ocenianej substancji.
ZNACZENIE DLA FIRM
Ww. opinia ma duże znaczenie praktyczne dla firm, które – jak się okazuje – nie będą zmuszone do szukania alternatyw dla stosowanego dotychczas (np. w suplementach diety) dwutlenku tytanu, bądź zmniejszania jego poziomu w produktach. W przypadku niektórych zastosowań, bardzo trudno jest zastąpić ten dodatek otrzymując jednocześnie takie same efekty technologiczne.
Temat stosowania substancji dodatkowych będzie jednym z zagadnień poruszanych na najbliższych szkoleniach IGIFC:
Niezbędnik przedstawicieli firm branży spożywczej