powrót do Aktualności

Dwutlenek tytanu bezpieczny – nie będzie nowej opinii EFSA

11 lipca 2018

 

EFSA – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności – opublikował wnioski z analizy 4  badań kwestionujących bezpieczeństwo dwutlenku tytanu.

 

WPROWADZENIE

Dwutlenek tytanu (E 171) jest powszechnie stosowany w żywności jako barwnik na mocy rozporządzenia nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności (należy do tzw. barwników z grupy II – tzn. dopuszczonych do żywności na poziomie quantum satis).

Ocena tej substancji przez EFSA, w ramach unijnego programu ponownej weryfikacji wszystkich dodatków do żywności, została opublikowana w 2016 r., jednak pojawiły się  wątpliwości w zakresie potencjalnego toksycznego działania nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Na wniosek Francji Urząd przeanalizował wyniki ww. badań i uznał, że nie dają one podstaw do powtórnej analizy bezpieczeństwa ocenianej substancji.

 

ZNACZENIE DLA FIRM

Ww. opinia ma duże znaczenie praktyczne dla firm, które – jak się okazuje – nie będą zmuszone do szukania alternatyw dla stosowanego dotychczas (np. w suplementach diety) dwutlenku tytanu, bądź zmniejszania jego poziomu w produktach. W przypadku niektórych zastosowań, bardzo trudno jest zastąpić ten dodatek otrzymując jednocześnie takie same efekty technologiczne.

 

 

Temat stosowania substancji dodatkowych będzie jednym z zagadnień poruszanych na najbliższych szkoleniach IGIFC:

25-26 września 2018 r. Jesienna Szkoła Wprowadzenie Do Prawa Żywnościowego 

Niezbędnik przedstawicieli firm branży spożywczej 

20 listopada 2018 r. SUPLEMENTY DIETY Aktualne informacje, planowane zmiany przepisów, analiza przykładów z rynku

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.