powrót do Aktualności

Sproszkowane owoce aceroli jako nowy dodatek – trwa procedura unijna. Inne nowe dodatki

28 September 2022

WPROWADZENIE

Trend zastępowania substancji dodatkowych składnikami, które nie są dozwolonymi dodatkami, ale mają działanie technologiczne wzrasta w ogromnym tempie. Jednak warto pamiętać, że jeśli dany składnik spełnia definicję dodatku, to jego stosowanie w żywności wymaga wcześniejszej autoryzacji na poziomie unijnym, wpisania do unijnego wykazu, w którym będzie również identyfikowany pod numerem E.

„Tylko dodatki do żywności uwzględnione w wykazie wspólnotowym w załączniku II mogą być wprowadzane jako takie do obrotu i stosowane w środkach spożywczych na warunkach określonych w tym załączniku.” (art. 4 ust. 1 Rozporządzenia 1333/2008[1])

Status suszu z owoców aceroli jako dodatek

Susz z owoców aceroli jest stosowany na dużą skalę (jako przeciwutleniacz) w wielu kategoriach środków spożywczych. Stosowanie tego składnika jako dodatku bez uzyskania autoryzacji narusza przepisy. Powyższą interpretacje potwierdza również fakt, że na poziomie unijnym rozpoczęła się procedura autoryzacji sproszkowanych owoców aceroli jako dodatku do żywności zgodnie z Rozporządzeniem 1331/2008 [2] (zapytanie EFSA-Q-2022-00463).

ZNACZENIE DLA FIRM

Wyłącznie po uwzględnieniu sproszkowanych owoców aceroli w unijnym wykazie dodatków będzie można stosować ten składnik w celach technologicznych.

O tym:

  • Jaka jest różnica pomiędzy kwalifikacją prawną suszonego ekstraktu z owoców aceroli a sproszkowanych owoców aceroli?
  • W jaki sposób do zakończenia procedury autoryzacji można nazywać składnik w wykazie?
  • Jakie warunki decydują o tym, że składnik jest dodatkiem a nie „zwykłym” składnikiem żywności?
  • Jak należy deklarować owoce aceroli jeśli są dodane jako źródło witaminy C?

dyskutowaliśmy 27 września podczas webinru dotyczącego dodatków technologicznych. Osoby zainteresowane zakupem materiałów szkoleniowych lub przeprowadzeniem szkolenia zamknięteg z dodatków do żywności zapraszamy do kontaktu igifoodlaw@igifoodlaw.com

INNE SKŁADNIKI W TRAKCIE PROCEDURY

Lista wniosków o autoryzację nowych dodatków uwzględnia również, m.in.:

  • bogaty w pektyny ekstrakt z owoców kawy (Coffea arabica)
  • dodatek do żywności na bazie otrębów ryżowych
  • nowy dodatek do żywności na bazie łusek ryżowych

O postępie prac nad rozszerzeniem unijnego wykazu dodatków będziemy informować w Aktualnościach i  Newsletterze IGI FOOD LAW

Zasady stosowania dodatków będą również jednym z tematów szkolenia stacjonarnego:

III Jesiennej Szkoły Prawa Żywnościowego

Idealne wprowadzenie do prawa żywnościowego oraz powtórzenie dla specjalistów

11-12 października 2022, Warszawa

SZCZEGÓŁY

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. UE. L. z 2008 r. Nr 354, str. 16 z późn. zm.).

[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących (Dz. U. UE. L. z 2008 r. Nr 354, str. 1 z późn. zm.).

Newsletter

Sign up for our newsletter to receive regular news.