powrót do Aktualności

Jabłczan kreatyny jest nową żywnością. Suplementy dla sportowców i kulturystów.

1 czerwca 2023

Jabłczan kreatyny jest popularnym składnikiem środków spożywczych, szczególnie kategorii suplementów diety dla sportowców i kulturystów.

Chociaż nie ma dla tego składnika dozwolonych oświadczeń zdrowotnych, w promocji i reklamie wielu suplementów diety stosowane są (naruszające przepisy) oświadczenia sugerujące korzystny wpływ na zdrowie. Popularne jest także porównywanie efektów działania jabłczanu kreatyny z monohydratem kreatyny.

Sytuacja prawna

Jabłczan kreatyny nie może jednak być stosowany aktualnie w żadnej kategorii żywności, w tym w suplementach diety. Wynika to z faktu, że nie stosowano go w znacznym stopniu w Unii do spożycia przez ludzi przed dniem 15 maja 1997 r., jest zatem nową żywnością (zgodnie z Rozporządzeniem 2015/2283[1]). W podobnej sytuacji prawnej jest alfaketoglutaran kreatyny (creatine alpha-ketoglutarate).  Powyższe zostało formalnie potwierdzone w ramach procedury ustalenia statusu nowej żywności (art. 4 rozporządzenia 2015/2283).

Pytanie dotyczyło jabłczanu kreatyny oraz alfaketoglutaranu kreatyny, przeznaczonych do stosowania w produkcie w postaci proszku, który zawiera > 98 % danego składnika (syntetyczny jabłczan kreatyny lub alfa-ketoglutaran kreatyny).

W lutym 2022 r.  został przedstawiony wynik konsultacji, z którego wynika, że składniki są nową żywnością z kategorii 3(2)(a)(vii) czyli jest to żywność uzyskana z wykorzystaniem procesu produkcji niestosowanego w Unii przed dniem 15 maja 1997 r., który to proces produkcji powoduje znaczące zmiany w składzie lub strukturze żywności, mające wpływ na jej wartość odżywczą, metabolizm lub na poziom substancji niepożądanych[2].

Konsekwencje uznania jabłaczanu kreatyny za nową żywność

Jabłczan kreatyny oraz alfaketoglutaran kreatyny, nie mogą być aktualnie wprowadzane do obrotu w żadnej kategorii żywności.

Produktu z nieautoryzowaną żywnością powinny być wycofane z rynku, w niektórych przypadkach mogą być zgłoszone do RASFF. Jeśli istnieją badani potwierdzające bezpieczeństwo spożycia składników rozwiązaniem w tej sytuacji jest złożenie wniosku wydania zezwolenia na wprowadzenie nowej żywności na rynek w Unii i aktualizacji unijnego wykazu.

Art. 6 ust. 2 Rozporządzenia 2015/2283

Jedynie taka nowa żywność, która uzyskała zezwolenie i jest wpisana do unijnego wykazu, może być wprowadzana na rynek w Unii jako taka lub stosowana w żywności lub na żywności zgodnie z warunkami stosowania i wymogami w zakresie etykietowania określonymi w tym wykazie.

 

  • Masz pytania dotyczące możliwości zastosowania składnika?

  • Nie wiesz czy składnik jest novel?

  • Chcesz zastosować oświadczenia dla suplementów?

  • Rozważasz złożenie wniosku na nową żywność?

  • Ty lub Twój Zespół potrzebujecie szkolenia z nowej żywności i składników suplementów?

  • Chcesz nauczyć się jak sprawdzać status składników?

NAPISZ DO NAS: igifoodlaw@igifoodlaw.com

 

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie nowej żywności, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 1852/2001 (Dz. U. UE. L. z 2015 r. Nr 327, str. 1 z późn. zm.).

[2] Consultation request for the determination of the novel food status ARTICLE 4 of Regulation (EU) 2015/2283 Consultation request to determine the novel food status of the creatine malate and creatine alpha-ketoglutarate

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.