powrót do Aktualności

Jakość handlowa, nazwy i znakowanie dealkoholizowanych win – Dokument Komisji Europejskiej

15 stycznia 2024

Dzisiaj zostało opublikowane  ZAWIADOMIENIE KOMISJI Pytania i odpowiedzi dotyczące wdrażania przepisów UE dotyczących dealkoholizacji win (C/2024/694)

Ten dokument zawiera odpowiedzi techniczne na pytania otrzymane przez służby Komisji i omówione z ekspertami z państw członkowskich w związku ze stosowaniem przepisów dotyczących dealkoholizacji win. Niniejszy dokument ma na celu wsparcie organów krajowych i przedsiębiorstw w stosowaniu przepisów UE.

W dokumencie jest 16 pytań i odpowiedzi.

Poniżej jedno z nich:

Dlaczego nazywanie produktu „odalkoholizowanym winem musującym” jest zgodne z prawem, mimo że dealkoholizacja wina musującego nie jest możliwa?

Zgodnie z obowiązującymi ramami prawnymi możliwe jest wytwarzanie odalkoholizowanych gazowanych win musujących z wykorzystaniem odalkoholizowanego wina podstawowego, do którego dodano dwutlenek węgla z zewnątrz. Dostępne techniki dealkoholizacji nie zapewniają jednak obecnie możliwości usuwania etanolu z win musujących przy jednoczesnym utrzymaniu ich zawartości dwutlenku węgla. Ponadto obecnie stosowane techniki fermentacji nie umożliwiają przeprowadzenia drugiej fermentacji bez powstania alkoholu. Niemniej jednak innowacje mogą zmienić tę sytuację w przyszłości. Istnieją już ramy prawne, aby zachęcić podmioty w sektorze wina do opracowania niezbędnych innowacji w zakresie technik dealkoholizacji. 

Dokuement dostępny jest TUTAJ 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.