powrót do Aktualności

Nowa rezolucja w sprawie oświadczeń zdrowotnych (profile, wartość odżywcza, botanicals)

29 października 2024

17 października 2024 r,. został w Dzienniku Urzędowem UE opublikowany dokument:

Sprawozdanie z wykonania rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (2023/2081(INI))

Parlament zwraca uwagę, że Komisja Europejska opóźnia wprowadzenie profili składników odżywczych [miały być przyjęte w 2009 roku!], które ograniczyłyby możliwość stosowania oświadczeń zdrowotnych na żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru czy soli. Może to oznaczać nowe ograniczenia dotyczące stosowania takich oświadczeń, co miałoby na celu lepsze informowanie konsumentów i promowanie zdrowszych wyborów.

Istnieje obawa związana z brakiem harmonizacji przepisów UE dla substancji botanicznych w żywności, co prowadzi do niespójności regulacyjnych i może powodować dezorientację konsumentów (co do zasady jest zakazane). Szczególną uwagę zwraca się na oświadczenia na tzw. pending list (lub on hold list) czyli treści, które są stosowane prawidłowej i potwierdzającej efekt dla zdrowia oceny naukowej. Parlament postuluje konieczność dokończenia tych ocen lub rozważenie ograniczenia ich stosowania.

W związku z rosnącym znaczeniem reklamy w mediach społecznościowych rezolucja wskazuje na luki w regulacjach dotyczących oświadczeń zdrowotnych w internecie. Podkreślono potrzebę jasnych reguł i ochrony wrażliwych grup konsumentów, takich jak dzieci i młodzież.

Parlament postuluje wprowadzenie oznaczeń wartości odżywczych na froncie opakowań, aby ułatwić konsumentom dokonywanie zdrowszych wyborów.

Rezolucje Parlamentu Europejskiego mają istotne znaczenie polityczne, ale nie mają mocy wiążącej. Są to dokumenty o charakterze opiniodawczym, które wyrażają stanowisko Parlamentu w określonej sprawie.

Rezolucje tak jak w tym przypadku, są formą nacisku politycznego na Komisję Europejską, która ma prawo inicjatywy ustawodawczej. Parlament wskazuje w rezolucji kierunki działań lub zmiany w przepisach, których oczekuje. Komisja nie jest formalnie zobowiązana do realizacji tych postulatów, ale często uwzględnia je, szczególnie gdy mają szerokie poparcie polityczne.

Ta rezolucja adresuje pewne również kwestie do państw członkowskich Choć nie są wiążące, państwa członkowskie mogą je brać pod uwagę przy kształtowaniu polityki krajowej.

Rezolucja dostępna jest TUTAJ

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.