Aktualnie EFSA jest w trakcie oceny 125 wniosków dotyczących substancji dodatkowych. Wiele z nich dotyczy ponownej oceny EFSA np. E576 Sodium gluconate, Sodium D-gluconate. Część dotyczy zmiany warunków stosowania, a pozostałe to wnioski odnośnie do zupełnie nowych substancji np.
Jednocześnie EFSA rozpoczął publiczne konsultacje w sprawie nowej wersji wytycznych dotyczących przygotowania wniosku o zezwolenie na dodatek do żywności złożonego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1331/2008[1].
Ten dokument będzie miał zastosowanie do wniosków o nowe zezwolenie i zmianę istniejącego zezwolenia na dodatek do żywności złożonych na mocy rozporządzenia (WE) nr 1333/2008[2]. Definiuje on dane naukowe wymagane do oceny czy dodatek do żywności jest bezpieczny w proponowanych warunkach stosowania zgodnie z artykułami 1 i 6 rozporządzenia (WE) nr 1333/2008. Niezbędne dane dotyczą charakterystyki proponowanego dodatku do żywności, w tym opisu jego tożsamości, procesu wytwarzania, specyfikacji, stabilności, reakcji i losu w żywności oraz metod analizy w żywności; proponowanych zastosowań i poziomów stosowania oraz narażenia w diecie; danych dotyczących bezpieczeństwa, w tym informacji o potencjale genotoksycznym dodatku do żywności, danych toksykologicznych innych niż genotoksyczność oraz informacji o bezpieczeństwie dla środowiska.
ZNACZENIE DLA FIRM
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi do projektu przewodnika do 25 lutego 2025 r. Podczas przesyłania uwag należy podać konkretne numery wierszy i stron, których dotyczą uwagi.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące autoryzacji nowego dodatku. Doradcy IGI FOOD LAW mają wiedzę i doświadczenie w opracowywaniu i składaniu wniosków o autoryzacje unijne. Pytania można kierować na igifoodlaw@igifoodlaw.com
Projekt przewodnika i formularz zgłaszania uwag dostępny jest TUTAJ
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących (Dz. U. UE. L. z 2008 r. Nr 354, str. 1 z późn. zm.).
[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. UE. L. z 2008 r. Nr 354, str. 16 z późn. zm.).