powrót do Aktualności

PROTEINOWY czyli jaki?

27 lutego 2018

Shake proteinowy, baton proteinowy, jogurt proteinowy, koktajl proteinowy, chrupki białkowe, lody proteinowe, Proteinowe Brownie, napój proteinowy, ciasteczka proteinowe, proteinowy budyń ryżowy, Flapjacki Białkowe, proteinowe kulki kokosowe, fit słodycze proteinowe, wafelki proteinowe.

Na rynku pojawiło się ostatnio bardzo dużo produktów „proteinowych”. Jeszcze do niedawna produkty proteinowe były charakterystyczne dla kategorii środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (głównie grupa żywności dla sportowców i żywności zastępującej posiłek). Po zmianie przepisów (rozpoczęcie stosowania przepisów rozporządzenia 609/2013) oczywiste stało się, że produkty te, żeby pozostać na rynku będą musiały być zaliczone (w większości przypadków) do żywności ogólnego spożycia. W konsekwencji koniecznie było wprowadzenie zmian do ich znakowania. Ponadto wpływ na lawinowe pojawianie się na rynku produktów proteinowych ma z pewnością ich rosnąca popularność wśród konsumentów.

Błędy często spotykane w oznakowaniu produktów proteinowych to przede wszystkim nieprawidłowa nazwa żywności. Bez względu na cechę produktu jaką jest zawartość białka, nazwa środka spożywczego musi być zgodna z wymogami określonymi w rozporządzeniu 1169/2011.

Zauważyć też można, że stosowanie określenia „proteinowy” jako elementu nazwy marketingowej w wielu przypadkach narusza wymogi związane ze stosowaniem nazw o charakterze oświadczeń żywieniowych.

Inna kwestia to podkreślanie na froncie opakowania zawartości białka bez spełnienia wymagań związanych zarówno ze stosowaniem oświadczeń, jak również z zasadami dotyczącymi dobrowolnego powtarzania informacji o wartości odżywczej produktu.

Kwestii, które trzeba zweryfikować przed zatwierdzeniem etykiety i reklamy produktów proteinowych jest dużo więcej, np.:

  • „proteinowy” czy może „białkowy”
  • czy jeśli oświadczenie żywieniowe  zostanie użyte po angielsku to konieczne jest spełnienie warunków dot. stosowania oświadczenia?
  • jakie warunki muszą być spełnione, żeby produkt można było nazwać „proteinowym”
  • czy określenie PROTEINOWY powinno być elementem nazwy żywności czy tylko nazwy marketingowej? A może dozwolone jest w obydwu przypadkach?

 

Oznakowanie produktów PROTEINOWYCH będzie przedmiotem studium przypadku podczas szkolenia

ZNAKOWANIE i OŚWIADCZENIA
27 marca br.  w Warszawie

Omówimy szczegóły na przykładach i przedstawimy odpowiedzi na wymienione wyżej pytania.

Jutro 28 lutego ostatni dzień rabatu 20%

Zapraszamy.

SZCZEGÓŁY TUTAJ

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.