powrót do Aktualności

Przewodnik dot. Referencyjnych Wartości Spożycia (DRV) od EFSA

18 grudnia 2017

 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował Raport podsumowujący prace nad Referencyjnymi Wartościami Spożycia dla składników odżywczych (ang. Dietary Reference Values [DRV] for nutrients).

Raport to zbiór podsumowań poszczególnych opinii wraz ze syntetycznymi tabelami i załącznikami. Zawiera przegląd wyników ocen naukowych prowadzonych przez EFSA, przede wszystkim w ciągu ostatnich 7 lat. Raport nie ma zastąpić oryginalnych opinii. Dlatego, w przypadku konieczności weryfikacji szczegółowych uzasadnień rekomendowane jest zapoznanie się z pełnymi opiniami, do których podane są linki.

ZNACZENIE DLA FIRM

Celem Raportu jest ułatwienie w szybkim dotarciu do informacji na temat DRV dla poziomów witamin i składników mineralnych oraz innych składników odżywczych, dzięki syntetycznym zestawieniom. Większość danych na temat poszczególnych składników była dostępna już wcześniej. Ten dokument jedynie zbiera wyniki prac EFSA na temat poziomów witamin i składników mineralnych oraz makroskładników. Jest bardzo przydatny np. przy weryfikacji górnych tolerowanych poziomów spożycia witamin i składników mineralnych dla suplementów.

DRV mają znaczenie dla określenia diety, zarówno na poziomie populacji, jak i na poziomie indywidualnym, ale także stanowią podstawę wyznaczania wartości referencyjnych w etykietowaniu żywności.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.