powrót do Aktualności

Składniki roślinne w żywności (z uwzględnieniem suplementów) – nowe przepisy

31 sierpnia 2018

Zgodnie z artykułem 11 Rozporządzenia 1925/2006 w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji, państwa członkowskie mają możliwość przyjęcia krajowego aktu prawnego dotyczącego zakazu lub ograniczenia stosowania niektórych substancji w produkcji określonej żywności.

Z tej możliwości skorzystała właśnie Łotwa, która przekazała Komisji Europejskiej i pozostałym państwom członkowskim  projekt Rozporządzenia w sprawie roślin, części roślin i innych substancji, których stosowanie w żywności jest zabronione lub ograniczone.

W rozporządzeniu ustanawia się wykaz roślin, części roślin i innych substancji, których stosowanie w żywności jest zabronione lub ograniczone, procedurę powiadamiania o dystrybucji żywności wieloskładnikowej zawierającej rośliny lub części roślin, oraz jej rejestracji i anulowania takiej rejestracji, a także wymagania dotyczące dodatkowego oznakowania żywności wieloskładnikowej zawierającej rośliny lub części roślin.

Rozporządzenie ma 3 załączniki:

Załącznik 1 – lista roślin i części roślin które nie mogą być stosowane w żywności (62 pozycje); np.:

  • Arnica montana Arnika górska – cała roślina – w Polsce są dostępne suplementy diety z tym składnikiem

Załącznik 2 – Lista roślin lub części roślin których zastosowanie w żywności jest ograniczone (16 pozycji), np.:

  • Urtica dioica L. pokrzywa zwyczajna – korzeń może być stosowany wyłącznie w suplementach (w Polsce dostępne są produkty w innej niż suplementy kategorii np. herbatki z korzeniem pokrzywy,

Załącznik 3 – Maksymalne poziomy wybranych substancji aktywnych w suplementach diety np.:

  • Hesperedyna – mniej  niż  50 mg
  • Melatonina – mniej niż 2 mg

Planowana data wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2020 r.

 

Łotwa to kolejne państwo członkowskie UE, które wprowadza regulacje dot. stosowania składników roślinnych w żywności. W Polsce takich regulacji brak, z tego powodu określając możliwość zastosowania składnika w żywności (w tym w suplemencie diety) należy bazować na wielu dokumentach zarówno o charakterze prawnym jak i naukowym.

 

  • Jak sprawdzać możliwość stosowania składnika roślinnego w produkcie?
  • Jaka jest relacja między przepisami dot. stosowania składników i nowej żywności?  
  • Jaki wpływ na produkty na rynku polskim mają regulacje innych państw członkowskich?

Na pytania odpowiemy podczas II Jesiennej Szkoły WPROWADZENIE do Prawa Żywnościowego (25-26 września, SZCZEGÓŁY) oraz na Szkoleniu: Suplementy Diety (20 listopada, SZCZEGÓŁY)

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.