Zgodnie z artykułem 11 Rozporządzenia 1925/2006 w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji, państwa członkowskie mają możliwość przyjęcia krajowego aktu prawnego dotyczącego zakazu lub ograniczenia stosowania niektórych substancji w produkcji określonej żywności.
Z tej możliwości skorzystała właśnie Łotwa, która przekazała Komisji Europejskiej i pozostałym państwom członkowskim projekt Rozporządzenia w sprawie roślin, części roślin i innych substancji, których stosowanie w żywności jest zabronione lub ograniczone.
W rozporządzeniu ustanawia się wykaz roślin, części roślin i innych substancji, których stosowanie w żywności jest zabronione lub ograniczone, procedurę powiadamiania o dystrybucji żywności wieloskładnikowej zawierającej rośliny lub części roślin, oraz jej rejestracji i anulowania takiej rejestracji, a także wymagania dotyczące dodatkowego oznakowania żywności wieloskładnikowej zawierającej rośliny lub części roślin.
Rozporządzenie ma 3 załączniki:
Załącznik 1 – lista roślin i części roślin które nie mogą być stosowane w żywności (62 pozycje); np.:
Załącznik 2 – Lista roślin lub części roślin których zastosowanie w żywności jest ograniczone (16 pozycji), np.:
Załącznik 3 – Maksymalne poziomy wybranych substancji aktywnych w suplementach diety np.:
Planowana data wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2020 r.
Łotwa to kolejne państwo członkowskie UE, które wprowadza regulacje dot. stosowania składników roślinnych w żywności. W Polsce takich regulacji brak, z tego powodu określając możliwość zastosowania składnika w żywności (w tym w suplemencie diety) należy bazować na wielu dokumentach zarówno o charakterze prawnym jak i naukowym.
Na pytania odpowiemy podczas II Jesiennej Szkoły WPROWADZENIE do Prawa Żywnościowego (25-26 września, SZCZEGÓŁY) oraz na Szkoleniu: Suplementy Diety (20 listopada, SZCZEGÓŁY)