powrót do Aktualności

Składniki żywności: Nowe warunki stosowania nasion chia (szałwii hiszpańskiej)

5 maja 2021

 

Nasiona chia są dostępne dla europejskich konsumentów już od kilkunastu lat. Uzyskały status nowej żywności i dzięki temu mogą być środkiem spożywczym i składnikiem żywności wprowadzanej na rynek unijny. W aktach prawnych dotyczących przyznania statusu nowej żywności wskazane są warunki stosowania. Warunki te mogą być zmienione na wniosek wnioskodawcy.

W opinii z 14 marca 2019 r. dotyczącej bezpieczeństwa nasion szałwii hiszpańskiej jako nowej żywności do rozszerzonych zastosowań EFSA stwierdził, że stosowanie nasion szałwii hiszpańskiej w żywności, która nie wymaga obróbki cieplnej w temperaturze minimum 120 °C podczas produkcji, przetwarzania lub przygotowywania, jest bezpieczne bez żadnych szczególnych ograniczeń i środków ostrożności dotyczących poziomów ich stosowania.

Rozporządzeniem Komisji 2021/668[1] z 23 kwietnia 2021 r. wymagania dotyczące stosowania nasion szałwii hiszpańskiej zostały zmienione po raz ósmy. Tym razem zmiana dotyczy umożliwienia sprzedaży nasion szałwii hiszpańskiej luzem („Nasiona szałwii hiszpańskiej jako takie”).

Taka zmiana jest możliwa w związku z wcześniejszym zniesieniem ograniczeń dotyczących stosowania nasion szałwii hiszpańskiej m.in. obowiązkowe ostrzeżenie dot. maksymalnej dopuszczalnej ilości spożycia w ciągu dnia.

 

NAZWA i NAZWA SKŁADNIKA

Przypominamy, że nazwą przewidzianą w przepisach dla chia jest „nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica)” i powinna ona być zastosowana w obowiązkowych elementach oznakowania takich jak nazwa środka spożywczego lub wykaz składników. „Chia” nie jest legalną nazwą, ale może być stosowana na zasadzie dobrowolności zgodnie z art. 36 ust. 2 rozporządzenia 1169/2011.

 

ZNACZENIE DLA FIRM

Rozporządzenie 2021/668 będzie stosowane od 16 maja br. Wtedy też zostanie zaktualizowany unijny wykaz nowej żywności w zakresie zmian wprowadzonych tym rozporządzeniem.

Opisana zmiana ma duże znaczenie dla sklepów posiadających stanowiska sprzedaży żywności luzem. Od 16 maja będą mogły sprzedawać nasiona chia w ten sposób (legalnie).

 

DODATKOWA INFORMACJA

Zmiany dotyczące nowej żywności, która uzyskała zezwolenie mogą mieć różny zakres. Wnioskodawca może składać wniosek o:

  • dodanie, usunięcie lub zmianę warunków stosowania nowej żywności,
  • dodanie, usunięcie lub zmianę specyfikacji nowej żywności,
  • dodanie, usunięcie lub zmianę dodatkowych szczególnych wymogów dotyczących etykietowania nowej żywności,
  • dodanie, usunięcie lub zmianę wymogów dotyczących nadzoru nowej żywności, która już uzyskała zezwolenie, po jej wprowadzeniu do obrotu.

 

 

Autorka: Izabela Tańska, Doradca ds. Prawa Żywnościowego IGIFC,

 

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące nowej żywności a w szczególności sprawdzenia czy żywność jest novel, jak przebiega procedura, jak opracować wniosek lub zastanawiają Was jakiekolwiek inne kwestie związane legalnością składnika czekamy na maila igifc@igifc.pl .

Nasi Doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zapraszamy również do lektury artykułu Pawła Mirosza – Doradcy ds. Prawa Żywnościowego, IGIFC w najnowszym Przemyśle Spożywczym: Nowa żywność – prawo i praktyka z punktu widzenia nowych technologii i innowacji w przemyśle spożywczym http://przemyslspozywczy.eu/nowy-numer/

 

 

 

[1] ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/668 z dnia 23 kwietnia 2021 r. zezwalające na zmianę w warunkach stosowania nasion szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica) jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.