Rzeczywista ilość składnika odżywczego w środku spożywczym może różnić się od wartości podanej na etykiecie ze względu na różne czynniki oraz w zależności od sposobu wyliczania (wartości zaczerpnięte z literatury i obliczone na podstawie specyfikacji, a nie analizy laboratoryjnej), dokładności analizy, zmiennej zawartości w surowcu, wpływu przetwarzania, stabilności składników odżywczych oraz warunków i czasu przechowywania.
Poziom zawartości składnika aktywnego (witaminy i składniki mineralne) powinien mieścić się w tolerancjach wokół wartości deklarowanej przez cały okres przydatności do spożycia.
Według Komisji Europejskiej zakres tolerancji dla witamin i składników mineralnych w suplementach diety jest następujący:
*dla witaminy C w postaci płynnej możliwej jest zaakceptowanie również wyższych wartości
Czy należy brać pod uwagę niepewność pomiaru?
Powyżej podane wartości tolerancji uwzględniają już niepewność pomiaru, dlatego przy podejmowaniu decyzji, czy wartość zmierzona jest zgodna z wartością deklarowaną, nie trzeba uwzględniać niepewności pomiaru.
Znakowanie wartością odżywczą oraz informacje na temat zawartości składników aktywnych w oznakowaniu suplementów diety to zagadnienie, które może powodować wiele pytań i wątpliwości. Zapraszamy na webinar podczas którego będziemy wyjaśniać to zagadnienie na przykładach.
ZOBACZ PROGRAM I ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ