powrót do Aktualności

„W stosownych przypadkach”…czyli kiedy należy podać warunki przechowywania po otwarciu?

27 marca 2019

Określenie „w stosownych przypadkach” pojawia się w rozporządzeniu 1169/2011 w sprawie informacji dla konsumentów aż 15 razy. Przykładem jego użycia może być podawanie warunków przechowywania produktu lub terminu jego przydatności do spożycia po otwarciu opakowania.

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ww. aktu prawnego „Aby umożliwić odpowiednie przechowywanie lub użycie żywności po otwarciu opakowania, w stosownych przypadkach podaje się warunki przechowywania lub termin przydatności do spożycia.

Jak należy rozumieć ten zwrot i kiedy w praktyce zaleca się podawanie powyższych informacji na etykiecie?

Jak wynika z doświadczenia, jak też z orzecznictwa sądów krajowych (wyrok WSA 2018 r.), decyzja o tym, czy analizowany przypadek uznać za „stosowny” może być trudna i czasem skutkuje nieprawidłowym znakowaniem, potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa konsumenta i w konsekwencji karami.

Jakie elementy mogą być istotne przy rozstrzygnięciu?

  • charakter produktu i jego trwałość mikrobiologiczna
  • warunki pakowania, w szczególności użycie czynników przedłużających trwałość zapakowanego produktu (np. atmosfera ochronna)
  • zawartość netto opakowania oraz przewidywane spożycie (jedna porcja, czy kilka

Należy pamiętać, że fakt pominięcia w etykietowaniu informacji, której umieszczenie zależy od konkretnego (stosownego) przypadku musi mieć uzasadnienie.

 

O znakowaniu dyskutujemy dzisiaj wraz z 50 Uczestnikami szkolenia „ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI 1169/2011″ aktualności, interpretacje, podejście inspekcji, przegląd orzecznictwa na podstawie przykładów z rynku 

Bardzo praktycznie o znakowaniu i reklamie będzie również podczas

IX LETNIEJ SZKOŁY PRAWA ŻYWNOŚCIOWEGO
Skład – Oznakowanie – Kontrola
Warsztaty Stosowania Prawa Żywnościowego

SZCZEGÓŁY

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.