Określenie „w stosownych przypadkach” pojawia się w rozporządzeniu 1169/2011 w sprawie informacji dla konsumentów aż 15 razy. Przykładem jego użycia może być podawanie warunków przechowywania produktu lub terminu jego przydatności do spożycia po otwarciu opakowania.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ww. aktu prawnego „Aby umożliwić odpowiednie przechowywanie lub użycie żywności po otwarciu opakowania, w stosownych przypadkach podaje się warunki przechowywania lub termin przydatności do spożycia.”
Jak należy rozumieć ten zwrot i kiedy w praktyce zaleca się podawanie powyższych informacji na etykiecie?
Jak wynika z doświadczenia, jak też z orzecznictwa sądów krajowych (wyrok WSA 2018 r.), decyzja o tym, czy analizowany przypadek uznać za „stosowny” może być trudna i czasem skutkuje nieprawidłowym znakowaniem, potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa konsumenta i w konsekwencji karami.
Jakie elementy mogą być istotne przy rozstrzygnięciu?
Należy pamiętać, że fakt pominięcia w etykietowaniu informacji, której umieszczenie zależy od konkretnego (stosownego) przypadku musi mieć uzasadnienie.
O znakowaniu dyskutujemy dzisiaj wraz z 50 Uczestnikami szkolenia „ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI 1169/2011″ aktualności, interpretacje, podejście inspekcji, przegląd orzecznictwa na podstawie przykładów z rynku
Bardzo praktycznie o znakowaniu i reklamie będzie również podczas
IX LETNIEJ SZKOŁY PRAWA ŻYWNOŚCIOWEGO
Skład – Oznakowanie – Kontrola
Warsztaty Stosowania Prawa Żywnościowego