Komisja Europejska zachęca obywateli, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i inne zainteresowane strony do przesyłania opinii na temat rozporządzenia zakazującego bisfenolu A (BPA) w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Obejmuje to opakowania plastikowe, powlekane i inne produkty, takie jak sprzęt do przetwarzania żywności.
Niniejszy wniosek stanowi kontynuację oceny naukowej opublikowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), w której stwierdzono, że obecne poziomy narażenia na BPA, zwłaszcza układu odpornościowego, wiążą się z problemami zdrowotnymi konsumentów we wszystkich grupach wiekowych.
Substancje chemiczne, takie jak BPA, stosowane w opakowaniach żywności i pojemnikach wielokrotnego użytku, mogą w bardzo małych ilościach migrować do żywności i napojów. W związku z tym Komisja proponuje kompleksowy zakaz stosowania BPA w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Jest to następstwem wprowadzonego sześć lat temu zakazu stosowania BPA w butelkach i pojemnikach do picia dla niemowląt i dzieci oraz jego stosowania w innych produktach konsumenckich, w tym w papierze termicznym.
Proponowany zakaz będzie dotyczył puszek po żywności i napojach oraz naczyń kuchennych, zastawy stołowej i artykułów mających kontakt z żywnością, wykorzystywanych w profesjonalnej produkcji żywności.
Po uzgodnieniu z państwami członkowskimi i przyjęciu przez Komisję po wejściu zakazu w życie będą obowiązywać specjalne okresy przejściowe, aby dać przemysłowi czas na dostosowanie się.
Długość tych okresów przejściowych będzie zależała od produktu. Dyskusja i głosowanie państw członkowskich odbędą się zgodnie z mechanizmem informacji zwrotnej.
Projekt rozporządzenia i aneks do niego oraz zgłaszanie uwag TUTAJ