powrót do Aktualności

Zmiany w zakresie znakowania alergenów w USA – rozpoczęcie prac FDA

30 października 2018

Główną przyczyną wycofywania żywności z rynku w USA jest niezadeklarowana, lub nieprawidłowo zadeklarowana obecność alergenów.

Zgodnie z federalnym prawem żywnościowym w USA obowiązkowa jest deklaracja ośmiu głównych alergenów (ang. major food allergens), do których należą: mleko, jaja, ryby, skorupiaki, orzechy, orzeszki ziemne, pszenica i soja.

Według Food and Drug Administration (FDA) liczne dane wskazują na to, że alergie na sezam stają się coraz większym problemem w Stanach. W związku z tym, że sezam nie jest zaliczany do głównych alergenów nie ma obowiązku wskazywania go w oznakowaniu środków spożywczych na takich zasadach na jakich deklaruje się główne alergeny żywności. Chodzi tu mi.in. o obowiązkową deklarację z użyciem nazwy alergenu w przypadku składników, dla których można zastosować nazwę zwyczajową lub obowiązek uwzględnienia nazwy alergenu po określeniu „CONTAINS:…” (pl. „zawiera”). Bez uwzględnienia sezamu na liście głównych alergenów możliwe jest, że produkty zawierające naturalne aromaty lub przyprawy mają małe ilości sezamu, ale nie jest to deklarowane.

Mając na uwadze powyższe oraz dodatkowo fakt, że według niektórych badań częstość występowania alergii na sezam w USA przekracza 0,1 procenta, podobnie jak w przypadku alergii na soję i ryby, FDA rozpoczyna działania mające na celu określenie czy istnieje potrzeba uwzględnienia sezamu na liście głównych alergenów żywności. Jeśli zapadnie taka decyzja oznakowanie produktów zawierających sezam, zawierających składniki wyprodukowane z sezamu czy zawierających śladowe ilości sezamu będzie wymagało zmiany.

Do 31 grudnia 2018 r. można zgłaszać do FDA wszelkie informacje dotyczące zawartości sezamu w żywności i jego działania alergizującego. Osobom zainteresowanym przekazaniem informacji do FDA udostępnimy wskazówki jak należy tego prawidłowo dokonać (igifc@igifc.pl) .

 

Jednocześnie informujemy, że doradcy IGIFC prowadzą bardzo praktyczne warsztaty zamknięte dla firm branży spożywczej  i stowarzyszeń branżowych dot. znakowania na rynek US. Na warsztatach odpowiadamy m.in. na pytania:

  • jak prawidłowo zadeklarować alergeny
  • jakie znaczenie ma uwzględnienie ostrzeżenia „May contain:”
  • czy można / należy już teraz zadeklarować SEZAM w „may contain”
  • jaka jest zależność pomiędzy deklaracją alergenów a wdrożeniem wymagań FSMA

 

Firmy zainteresowane warsztatami zamkniętymi ze znakowania na rynek US prosimy o maila igifc@igifc.pl.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.