powrót do Aktualności

Znakowanie żywności 2020– planowane zmiany w przepisach, prace na poziomie UE

27 stycznia 2020

Regulacje z zakresu prawa żywnościowego są stałym tematem prac instytucji UE. Znakowanie i reklama żywności są jednym z częściej omawianych zagadnień a w konsekwencji obszarem, w którym następują liczne i częste zmiany przepisów.  Szykują się kolejne.

Warto zajrzeć do agendy prac Komisji Europejskiej (KE) i Parlamentu Europejskiego (PE), żeby być na bieżąco. Zapoznanie się z tymi tematami na wczesnym etapie pomaga lepiej przygotować się do potencjalnych zmian i umożliwia zdobycie przewagi nad konkurencją.

Oczekujemy, że już w marcu KE przedstawi propozycję unijną systemu oznakowania żywności jako element strategii From Farm to Fork (F2F). Aktualnie polityczna debata skupia się przede wszystkim na znakowaniu wartością odżywczą i ewentualnym wdrożeniu programu Nutri-score, a także konieczności przedstawiania znakowania wartością odżywczą na froncie opakowania.

Przy okazji określenia priorytetów prac legislacyjnych Eurodeputowani zgłosili wniosek o wprowadzenie rozwiązań uwzględniających osoby niewidome (m.in. konieczność podawania informacji obowiązkowych w formie dostępnej dla osób niewidomych lub z zaburzeniami widzenia).

Komisja przymierza się także do przedstawienia konkretów w zakresie obowiązkowej deklaracji śladu węglowego.

W Parlamencie ponownie wraca temat żywności z klonowanych zwierząt. Będzie dyskutowany podczas jednego z najbliższych posiedzeń.

Trwają prace nad zmianą dyrektywy w sprawie naturalnych wód mineralnych i wód źródlanych. Mają one rozstrzygnąć m.in. kwestię stosowania oświadczeń na wodach.

Ponadto inicjatywa „Jedz oryginał. Zdemaskuj swoją żywność” zebrała już ponad milion podpisów w całej UE, oznacza to, że KE musi w ciągu 3 miesięcy (od spełnienia wszystkich wymagań proceduralnych) odnieść się do wniosku. Głównym żądaniem skierowanym do KE jest nałożenie na wszystkie środki spożywcze obowiązkowych deklaracji pochodzenia.

Z dużej ilości wpływających do nas każdego dnia zapytań i realizacji projektów doradczych wnioskujemy, że temat pochodzenia produktów i deklaracji składnika podstawowego to aktualnie największe zmartwienie i wyzwanie dla firm. Właśnie z tego powodu wyłącznie na temat znakowania pochodzenia składnika podstawowego przeznaczyliśmy całą godzinę omawiania przykładów, wyjaśnień, możliwych interpretacji podczas szkolenia 5 lutego [SZCZEGÓŁY]. Przedstawimy też stanowisko (popierane przez Polskę) dotyczące potencjalnych zmian w zakresie znakowania pochodzenia miodu.

Autor: Izabela Tańska, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGIFC izabela.tanska@igifc.pl  

Wszelkie pytania dotyczące zmian w zakresie prawa żywnościowego w tym COOL i deklaracji składnika podstawowego prosimy kierować na igifc@igifc.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.