powrót do Aktualności

Nowa żywność: Cudowny owoc Miracle fruit. Synsepalum dulcificum dozwolonym składnikiem żywności

17 November 2021

 

Cudowny owoc, który potrafi zmieniać działanie receptorów smaku (kwaśne smakuje jak słodki) może być stosowany na rynku UE.

 

WPROWADZENIE

W Dzienniku Urzędowym UE z 15 listopada zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1974 z dnia 12 listopada 2021 r. zezwalające na wprowadzenie na rynek suszonych owoców Synsepalum dulcificum jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470.

W listopadzie 2 lata temu firma Medicinal Gardens S.L złożyła wniosek dotyczący wprowadzenia na rynek w Unii suszonych owoców Synsepalum dulcificum jako nowej żywności. Wnioskodawca zwrócił się również z wnioskiem o ochronę zastrzeżonych danych naukowych w odniesieniu do szeregu badań przedłożonych celem poparcia wniosku.

W swojej opinii EFSA stwierdził, że suszone owoce Synsepalum dulcificum są bezpieczne dla osób dorosłych, jeżeli są dodawane do suplementów diety w maksymalnej dawce wynoszącej 0,7 g/dzień, co odpowiada bezpiecznemu poziomowi spożycia przez osobę dorosłą o standardowej masie ciała wynoszącej 70 kg.

W związku z uzasadnionym wnioskiem o zastrzeżenie danych naukowych wnioskodawca otrzymał zezwolenie na wyłączność na wprowadzanie na rynek w Unii suszonych owoców Synsepalum dulcificum w okresie pięciu lat od daty wejścia w życie rozporządzenia.

Badania załączone do dokumentacji wniosku, na podstawie których EFSA sporządził ocenę nowej żywności, które wnioskodawca określił jako zastrzeżone i bez których nie można byłoby udzielić zezwolenia na nową żywność, nie mogą być wykorzystywane na rzecz kolejnego wnioskodawcy w okresie pięciu lat od dnia 5 grudnia 2021 r. bez zgody przedsiębiorstwa Medicinal Gardens S.L.

Suszone owoce Synsepalum dulcificum, które uzyskały zezwolenie na stosowanie w żywności to poddane liofilizacji miąższ i skórka pozbawionych pestki owoców Synsepalum dulcificum (Schumach. & Thonn.) Daniell, które należą do rodziny Sapotaceae. Otrzymany w ten sposób makuch jest następnie mielony na proszek.

 

ZNACZENIE DLA FIRM

Suszone owoce Synsepalum dulcificum, które do obrotu w UE wprowadza Medicinal Gardens S.L. mogą być stosowane w suplementach diety, na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji.

Na etykietach suplementów diety zawierających omawianą nową żywność deklaruje się ją jako „suszone owoce Synsepalum dulcificum”. Dodatkowo na etykietach tych suplementów umieszcza się oświadczenie, że dany suplement może być spożywany wyłącznie przez osoby dorosłe, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią.

 

 

  • Zastanawiasz się jak przebiega procedura uzyskania zezwolenia na nową żywność?
  • Chcesz wiedzieć, ile trwa, ile kosztuje?
  • Rozważasz złożenie wniosku na nową żywność, ale chcesz równocześnie starać się o zezwolenie na oświadczenie zdrowotne?
  • Chcesz się dowiedzieć jak uzyskać przewagę rynkową zastrzegając dane naukowe?

 

ZAPISZ się na webinar 14 grudnia 2021 r.

 

Zezwolenie na nową żywność i oświadczenie zdrowotne
 jaka jest procedura, ile to trwa, ile kosztuje, jakie dokumenty i badania są potrzebne

 

Program, informacje organizacyjne i formularz zgłoszeniowy znajdują się TUTAJ

 

 

Newsletter

Sign up for our newsletter to receive regular news.