WPROWADZENIE
Wymóg dotyczący deklaracji wartości odżywczej nie ma zastosowania do suplementów diety. Jednak tabela wartości odżywczej jest czasem zamieszczana na etykietach tych produktów. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia suplementu, informacja o jego wartości odżywczej może być istotna oraz przydatna dla konsumentów.
Jeśli firma decyduje się na deklarację wartości odżywczej w oznakowaniu suplementu diety, to mamy do czynienia z sytuacją, w której informacja na temat żywności przekazywana jest na zasadzie dobrowolności. W tym przypadku muszą być spełnione podstawowe wymagania dotyczące sposobu deklaracji wartości odżywczej, takie jak w przypadku większości kategorii środków spożywczych.
Zgodnie z artykułem 30 rozporządzenia nr 1169/2011 obowiązkowa informacja o wartości odżywczej obejmuje:
Dodatkowo powyższa lista może być rozszerzona o inne elementy, np. o kwasy tłuszczowe wielonienasycone czy błonnik.
JAK ZNAKOWAĆ SUPLEMENT WARTOŚCIĄ ODŻYWCZĄ?
Ze względu na to, że w przypadku suplementów diety konieczne jest podanie informacji o zawartości składników aktywnych w przeliczeniu na porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia, pojawiają się pytania np. o to, czy wartość odżywczą można podać właśnie wyłącznie na ww. zalecaną porcję.
Dostrzec można również, że wiele firm ma problem z zastosowaniem odpowiednich zwrotów, jak RWS/ ZDS. A może z angielskiego RI? Rozstrzygnięcie tej kwestii wcale nie jest proste, ponieważ nie wynika bezpośrednio z przepisów. Dlatego też warto znać kluczową interpretację w tym zakresie.
Kolejna sprawa to skracanie tabeli i podawanie wybranych jej elementów na froncie opakowania. W niektórych sytuacjach mamy do czynienia z powtórzeniem informacji, a w innych ze wskazaniem substancji charakteryzujących produkt. Jak to odróżnić?
Te ważne i ciekawe zagadnienia będziemy omawiać na przykładach już w czwartek 24 czerwca podczas webinaru portalu FoodFakty.
Data: 24.06.2021
Autor: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI Food Consulting