powrót do Aktualności

Wartość odżywcza suplementów diety – o czym pamiętać?

21 June 2021

 

WPROWADZENIE

Wymóg dotyczący deklaracji wartości odżywczej nie ma zastosowania do suplementów diety. Jednak tabela wartości odżywczej jest czasem zamieszczana na etykietach tych produktów. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia suplementu, informacja o jego wartości odżywczej może być istotna oraz przydatna dla konsumentów.

Jeśli firma decyduje się na deklarację wartości odżywczej w oznakowaniu suplementu diety, to mamy do czynienia z sytuacją, w której informacja na temat żywności przekazywana jest na zasadzie dobrowolności. W tym przypadku muszą być spełnione podstawowe wymagania dotyczące sposobu deklaracji wartości odżywczej, takie jak w przypadku większości kategorii środków spożywczych.

Zgodnie z artykułem 30 rozporządzenia nr 1169/2011 obowiązkowa informacja o wartości odżywczej obejmuje:

  1. a) wartość energetyczną oraz
  2. b) ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli.

Dodatkowo powyższa lista może być rozszerzona o inne elementy, np. o kwasy tłuszczowe wielonienasycone czy błonnik.

 

JAK ZNAKOWAĆ SUPLEMENT WARTOŚCIĄ ODŻYWCZĄ?

Ze względu na to, że w przypadku suplementów diety konieczne jest podanie informacji o zawartości składników aktywnych w przeliczeniu na porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia, pojawiają się pytania np. o to, czy wartość odżywczą można podać właśnie wyłącznie na ww. zalecaną porcję.

Dostrzec można również, że wiele firm ma problem z zastosowaniem odpowiednich zwrotów, jak RWS/ ZDS. A może z angielskiego RI? Rozstrzygnięcie tej kwestii wcale nie jest proste, ponieważ nie wynika bezpośrednio z przepisów. Dlatego też warto znać kluczową interpretację w tym zakresie.

Kolejna sprawa to skracanie tabeli i podawanie wybranych jej elementów na froncie opakowania. W niektórych sytuacjach mamy do czynienia z powtórzeniem informacji, a w innych ze wskazaniem substancji charakteryzujących produkt. Jak to odróżnić?

 

Te ważne i ciekawe zagadnienia będziemy omawiać na przykładach już w czwartek 24 czerwca podczas webinaru portalu FoodFakty.

 

PRAKTYCZNY WEBINAR: Suplementy diety – skład, znakowanie, notyfikacja, bezpieczeństwo – SZKOLENIE ON-LINE

Data: 24.06.2021

 

 

Autor: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI Food Consulting

Newsletter

Sign up for our newsletter to receive regular news.