Realizując cele strategii od Pola do Stołu (Farm to Fork) Komisja Europejska (KE) pracuje nad zmianą przepisów podstawowego aktu prawnego dotyczącego znakowania żywności, tj. rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Znamy już rezultat prac badawczych Join Research Centre (JRC – Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej) przeprowadzonych na zlecenie KE w ramach ww. rewizji rozporządzenia 1169/2011. Mają one posłużyć Komisji do przygotowania pierwszej propozycji zmian prawnych, którą zaplanowano na IV kwartał 2022 r.
JRC zrealizowało 4 projekty badawcze dotyczące:
Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian jest ta dotycząca frontu opakowań – KE zapowiedziała, że zamierza zaproponować obowiązkowe znakowanie wartością odżywczą (lub szerzej – żywieniową), czyli tzw. FoPNL (Front of Pack Nutrition Labelling) jako narzędzie wspierające wybieranie zdrowszej żywności i w konsekwencji – profilaktykę chorób dietozależnych.
RAPORT z projektu badawczego dotyczącego znakowania na froncie (Front-of-pack nutrition labelling schemes: an update of the evidence[1]) stanowi uzupełnienie poprzedniego raportu zleconego przez KE, opublikowanego w 2020 r. Uwzględnia on dodatkowe aspekty związane ze znakowaniem na przodzie opakowań, ich wpływ na zrozumienie systemów FoPNL przez konsumentów i ich decyzje zakupowe, w szczególności:
i) wpływ ilości referencyjnych stosowanych w systemach FoPNL (100 g/ml lub porcja/ilość jednostkowa);
ii) wpływ wdrożenia dobrowolnego lub obowiązkowego;
iii) jednoczesna obecność różnych systemów FoPNL;
iv) relacja między FOPNL a oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi;
v) FoPNL a produkty wysokoprzetworzone oraz jednoskładnikowe, a także produkty tradycyjne oraz produkty z chronionym oznaczeniem geograficznym.
Najistotniejsze wnioski (w opinii Autorki) płynące z RAPORTU są następujące:
Podsumowując powyższe można stwierdzić, że wyniki RAPORTU dają KE podstawy do tego, aby – zgodnie z wcześniejszymi planami – przyjąć wybrany system FoPNL jako obligo w oznakowaniu środków spożywczych. Pomimo braku dowodów empirycznych (które pomogłyby ocenić faktyczny wpływ na zdrowie konsumentów i skalę tego wpływu) ważny wydaje się wniosek, że znakowanie na froncie mogłoby poprawić dietę europejskich konsumentów (w szczególności spożycie składników odpowiedzialnych za kluczowe schorzenia zależne od diety, wskazywane jako istotne także przez EFSA w opinii dotyczącej profilowania na potrzeby FoPNL[2]).
W świetle RAPORTU mało prawdopodobna wydaje się więc zmiana kierunku działań KE w zakresie frontu opakowań. Pozostają zatem takie pytania:
Autorka: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI FOOD LAW
Planowane zmiany Rozporządzenia 1169/2011, zakres zmian i terminy przedstawimy w bardzo praktyczny sposób 15 listopada podczas 1,5 godzinnego webinaru
AKTUALNE PRACE, TERMINY, KONSEKWENCJE DLA BRANŻY
RABAT 20% – do 14 października 2022 r.
Szczegółowe informacje i zapisy
Zapraszamy!
[1] https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC130125
[2] https://www.efsa.europa.eu/en/news/nutrient-profiling-scientific-advice-eu-farm-fork-initiative