„Przeciwutleniacze” to klasa funkcjonalna dodatków do żywności zdefiniowana w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008[1] jako substancje przedłużające okres przydatności środków spożywczych do spożycia poprzez ochronę przed zepsuciem na skutek utleniania, takim jak jełczenie tłuszczu czy zmiana barwy. Różnią się one od innej klasy funkcjonalnej – „substancji konserwujących” czyli substancji przedłużających okres przydatności środków spożywczych do spożycia poprzez ochronę przed zepsuciem spowodowanym obecnością mikroorganizmów lub chroniące przed wzrostem mikroorganizmów patogennych.
Niektóre dodatki do żywności zwykle stosowane jako przeciwutleniacze (np. askorbiniany, cytryniany) są dopuszczone w różnych kategoriach żywności na poziomie quantum satis, tj. do stosowania zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną, w ilości nie wyższej niż jest to konieczne do osiągnięcia z przeznaczeniem i pod warunkiem, że konsument nie zostanie wprowadzony w błąd.
Na rynku unijnym odnotowano przypadki stosowania dużych ilości przeciwutleniaczy (zwłaszcza w mięsie i rybach), co stawiało pod znakiem zapytania ich zgodność z zasadą quantum satis.
Stały Komitet (SCPAFF) jednomyślnie przyjął następujące stanowisko:
Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCPAFF) odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu, że unijne środki dotyczące bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin są praktyczne i skuteczne. Wydaje opinie na temat projektów, które Komisja Europejska zamierza przyjąć.
O aktualnych kwestiach dotyczących dodatków do żywności będziemy też informować podczas najbliższych szkoleń IGI FOOD LAW
7-8 listopada stacjonarnie Warszawa
Zostały 3 miejsca!
Opracowano na podstawie opinii Stałego Komitetu PAFF z 17 września 2018 r. [2]
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. UE. L. z 2008 r. Nr 354, str. 16 z późn. zm.).
a[2] która nie została przyjęta ani zatwierdzona przez Komisję Europejską. Poglądy te w żadnym wypadku nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko Komisji. Opinia ma na celu pomóc władzom krajowym w stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności. Jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest właściwy do autorytatywnej wykładni prawa Unii.