Nowo uzyskane dowody naukowe i zastrzeżone dane dostarczone na poparcie wniosku o wpisanie nowej żywności do unijnego wykazu mogą być chronione przy spełnieniu określonych formalności podczas składania wniosku w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie nowej żywności na rynek w Unii i aktualizacji unijnego wykazu.
W momencie składania wniosku o zezwolenie na nową żywność wnioskodawca może wystąpić:
Wnioskodawca musi wskazać odpowiednie części wniosku, które jego zdaniem kwalifikują się do zachowania poufności, wraz ze szczegółowym odniesieniem do miejsca, w którym znajdują się te informacje. Ponadto, należy dodać właściwie opisane i przejrzyste uzasadnienie, dlaczego dana informacja powinna mieć status poufności lub być zastrzeżona.
Z praktyki IGI FOOD LAW związanej z pracą nad wnioskami wynika, że zdarzają się sytuacje, kiedy wnioskowanie o ochronę danych jest utrudnione, ponieważ na etapie prac badawczych nie zostały podpisane odpowiednie umowy, lub nie zostały odpowiednio zabezpieczone prawa własności intelektualnej. Warto o tym pamiętać na wczesnym etapie prac.
Ochrona danych może być przyznana wnioskodawcy na pięć lat. Większość aktualnie składanych wniosków zawiera prośbę o ochronę danych.
O tym:
będziemy dyskutować podczas webinaru IGI FOOD LAW
PRZECZYTAJ PROGRAM I ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR !