powrót do Aktualności

Bisfenol A w materiałach i wyrobach – zakaz stosowania już wkrótce

19 września 2023

WPROWADZENIE

W czerwcowym NEWSLETTERZE IGI FOOD LAW https://igifoodlaw.com/bisphenol-a-w-opakowaniach-nowa-opinia-efsa-poziom-tdi-i-limity-migracji/  pisaliśmy o negatywnej opinii EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) nt. bezpieczeństwa dla zdrowia bisphenolu A (BPA) migrującego do żywności m.in. z opakowań. Zgodnie z przewidywaniami, wnioski EFSA przełożą się już wkrótce na prawne ograniczenia dotyczące stosowania BPA jako substancji wyjściowej w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM – Food Contact Materials).

BPA – czego będzie dotyczył zakaz?

Bisfenol A (BPA) jest stosowany jako substancja wyjściowa m.in. w produkcji opakowań do żywności (np. butelek i pojemników z tworzyw sztucznych, ale też wewnętrznych powłok puszek), jak również zastawy stołowej, sztućców lub wyposażenia do przechowywania czy transportu żywności. Jest wykrywany w środkach spożywczych nie tylko z uwagi na migrację z FCM, ale także zanieczyszczenie środowiska.

Podczas ostatnich spotkań w Grupie Roboczej Komisji Europejskiej (KE) zajmującej się tematyką FCM kilkukrotnie dyskutowano nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi w celu ograniczenia stosowania tego związku z w FCM.

Na ostatnim posiedzeniu Stałego Komitetu KE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz stwierdzono, że wnioski z opinii EFSA nie pozostawiają innej możliwości, jak tylko zakazać stosowania BPA (usunąć go z załącznika I do rozporządzenia 10/2011[1]).

Jednocześnie w efekcie ww. dyskusji zgłoszono mnóstwo zapytań do KE odnośnie zakresu tego zakazu, m.in.:

  • Które FCM będą objęte zakazem (czy także te: w których BPA może zostać wprowadzony przypadkowo lub pochodzące z importu)?
  • Czy zakazane będzie stosowanie BPA w powłokach znajdujących się na stronie opakowania, które nie ma kontaktu z żywnością?
  • Jak zakaz wpłynie na stosowanie eterów diglicydylowych bisfenolu A (BADGE)?
  • Czy wykrycie BPA w materiałach i wyrobach będzie skutkować wycofaniem ich z rynku?

ZNACZENIE DLA FIRM

KE pracuje nad aktem prawnym, który będzie skutkował zakazem stosowania BPA w FCM i który będzie zawierał okres przejściowy na dostosowanie się do tej zmiany (najprawdopodobniej 18 m-cy od wejścia w życie). Okres ten nie przewiduje konieczności wycofywania produktów, które zostały wprowadzone przed wejściem w życie ww. aktu prawnego (możliwość wykorzystania zapasów). O publikacji rozporządzenia będziemy informować w NEWSLETTERZE IGI FOOD LAW.

Autorka: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego IGI FOOD LAW

Ostatnio trwają także intensywne prace nad rewizją przepisów prawnych dotyczących FCM.

Jeśli chcesz posłuchać o tym, co się zmieni i kiedy – zapraszamy 20 września na XV Międzynarodowe Targi Opakowań do Krakowa, podczas których doradca IGI FOOD LAW – Joanna Olszak – wygłosi prelekcję.

Informacje o Targach:

https://packaginginnovations.pl/?gclid=EAIaIQobChMInJSC_vezgQMVQgjnCh14JAkfEAAYASAAEgKjP_D_BwE

 

Zapraszamy również na:

IV Jesienną Szkołę Prawa Żywnościowego – WPROWADZENIE do PRAWA ŻYWNOŚCIOWEGO

7-8 listopada 2023 r.

Jednym z tematów warsztatów będzie wprowadzenie do zagadnienia „Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością”

PROGRAM i FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY TUTAJ

[1] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. UE. L. z 2011 r. Nr 12, str. 1 z późn. zm.).

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.