W czerwcowym NEWSLETTERZE IGI FOOD LAW https://igifoodlaw.com/bisphenol-a-w-opakowaniach-nowa-opinia-efsa-poziom-tdi-i-limity-migracji/ pisaliśmy o negatywnej opinii EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) nt. bezpieczeństwa dla zdrowia bisphenolu A (BPA) migrującego do żywności m.in. z opakowań. Zgodnie z przewidywaniami, wnioski EFSA przełożą się już wkrótce na prawne ograniczenia dotyczące stosowania BPA jako substancji wyjściowej w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM – Food Contact Materials).
Bisfenol A (BPA) jest stosowany jako substancja wyjściowa m.in. w produkcji opakowań do żywności (np. butelek i pojemników z tworzyw sztucznych, ale też wewnętrznych powłok puszek), jak również zastawy stołowej, sztućców lub wyposażenia do przechowywania czy transportu żywności. Jest wykrywany w środkach spożywczych nie tylko z uwagi na migrację z FCM, ale także zanieczyszczenie środowiska.
Podczas ostatnich spotkań w Grupie Roboczej Komisji Europejskiej (KE) zajmującej się tematyką FCM kilkukrotnie dyskutowano nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi w celu ograniczenia stosowania tego związku z w FCM.
Na ostatnim posiedzeniu Stałego Komitetu KE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz stwierdzono, że wnioski z opinii EFSA nie pozostawiają innej możliwości, jak tylko zakazać stosowania BPA (usunąć go z załącznika I do rozporządzenia 10/2011[1]).
Jednocześnie w efekcie ww. dyskusji zgłoszono mnóstwo zapytań do KE odnośnie zakresu tego zakazu, m.in.:
KE pracuje nad aktem prawnym, który będzie skutkował zakazem stosowania BPA w FCM i który będzie zawierał okres przejściowy na dostosowanie się do tej zmiany (najprawdopodobniej 18 m-cy od wejścia w życie). Okres ten nie przewiduje konieczności wycofywania produktów, które zostały wprowadzone przed wejściem w życie ww. aktu prawnego (możliwość wykorzystania zapasów). O publikacji rozporządzenia będziemy informować w NEWSLETTERZE IGI FOOD LAW.
Autorka: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego IGI FOOD LAW
Ostatnio trwają także intensywne prace nad rewizją przepisów prawnych dotyczących FCM.
Informacje o Targach:
https://packaginginnovations.pl/?gclid=EAIaIQobChMInJSC_vezgQMVQgjnCh14JAkfEAAYASAAEgKjP_D_BwE
Zapraszamy również na:
Jednym z tematów warsztatów będzie wprowadzenie do zagadnienia „Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością”
PROGRAM i FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY TUTAJ
[1] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. UE. L. z 2011 r. Nr 12, str. 1 z późn. zm.).