Coraz więcej środków spożywczych na unijnym, w tym także polskim, rynku jest opatrzonych etykietami typu peel-off. Są to etykiety wielostronne, działające na zasadzie książeczki, w których część informacji jest dostępna dopiero po odklejeniu pierwszej warstwy. Szczególnie często stosowane są w przypadku produktów w małych opakowaniach (np. małe słoiczki) z dużą ilością informacji obowiązkowych lub znakowanych na kilka rynków. Także obszerne opisy marketingowe, oparte m.in. o oświadczenia zdrowotne, mogą skłaniać producentów do wykorzystywania etykiet peel-off.
Czy stosowanie etykiet typu peel-off jest zgodne z przepisami prawa żywnościowego?
Ogólne wymogi w zakresie prezentacji treści obowiązkowych na temat żywności zobowiązują do tego, aby informacje obowiązkowe:
Obowiązkowe informacje na temat żywności to te, które trzeba przekazać konsumentowi na podstawie prawa unijnego (nie tylko rozporządzenia 1169/2011). Przykładowo, na mocy rozporządzenia 1924/2006, oświadczeniom zdrowotnym muszą towarzyszyć dodatkowe treści, m.in. ilość produktu, którą należy spożyć, aby wystąpił deklarowany efekt dla zdrowia.
Ocena możliwości zastosowania etykiety peel-off powinna uwzględniać ww. zasadnicze wymogi, jak również:
Powyższe zagadnienie zostanie omówione szczegółowo i na przykładach podczas szkolenia:
ZNAKOWANIE i OŚWIADCZENIA
27 marca w Warszawie
Tylko do 28 lutego rabat 20%
SZCZEGÓŁY TUTAJ