Kluczową zasadą dodawania do żywności, w tym do suplementów diety, składników o działaniu odżywczym lub innym fizjologicznym jest bezpieczeństwo konsumentów.
Zgodnie z przepisami odpowiedzialność za zastosowaną ilość składnika oraz związaną z tym stosowną dokumentację jest po stronie przedsiębiorcy.
WPROWADZENIE
Prawo żywnościowe w niewielu przypadkach określa maksymalne, bezpieczne poziomy składników żywności, których rolą jest nadanie określonych cech odżywczych lub innych korzystnych fizjologicznie (przykład – prawo dotyczące nowej żywności). Brak harmonizacji przepisów w UE w zakresie maksymalnych poziomów witamin i składników mineralnych oraz innych substancji nie sprzyja swobodnemu przepływowi towarów wewnątrz Unii, a i na rynku lokalnym może powodować problemy na etapie powiadomienia GIS jak i późniejszego obrotu produktem.
Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost liczby postępowań wyjaśniających w sprawie produktów zgłoszonych do GIS. Jedną z przyczyn takiej sytuacji są częste wątpliwości Urzędu odnośnie składu suplementów diety witaminowo – mineralnych, które mogą doprowadzić do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
KONSEKWENCJE DLA FIRM
W przypadku podejrzenia, że środek spożywczy niespełniający wymagań znajduje się w obrocie inspektor sanitarny podejmuje decyzję o czasowym wstrzymaniu wprowadzania tego środka spożywczego do obrotu lub wycofaniu z obrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez GIS. Dodatkowo w przypadku suplementów diety przeznaczonych na eksport postępowanie wyjaśniające uniemożliwia uzyskanie zaświadczenia, od lokalnych inspektorów, potwierdzającego dostępność tych produktów w obrocie (tzw. „FSC”).
ROZWIĄZANIA
Aby zminimalizować ryzyko związane z wstrzymaniem wprowadzania suplementu do obrotu lub jego wycofaniem z obrotu, kluczowa jest właściwa analiza uwzględniająca przepisy i praktykę jeszcze na etapie prac nad składem produktu. Przy czym im więcej praktycznych informacji (również z innych niż Polska rynków UE) producent posiada, tym łatwiej podjąć mu decyzję o składzie suplementu jak i strategii związanej z wprowadzeniem go do obrotu.
Dla właściwej analizy sytuacji kluczowe są odpowiedzi na następujące pytania:
Wszystkie te zagadnienia, często problematyczne i analizowane przez przedsiębiorców, omówimy na przykładach już 20 listopada, podczas wyjątkowego i bardzo PRAKTYCZNEGO WARSZTATU
SUPLEMENTY DIETY – skład, klasyfikacja, znakowanie i reklama.
RABAT 20% tylko do 30 września.
Przedstawiciele inspekcji rabat 40%
Szczegóły i zgłoszenia TUTAJ
ZAPRASZAMY