Od 27 kwietnia 2023 r. do 25 maja 2023 r. wszystkie zainteresowane podmioty mogą wnosić uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie 853/2004 w sprawie higieny żywności pochodzenia zwierzęcego[1]. Potrzeba zmiany tego akt prawnego jest wynikiem doświadczeń przedsiębiorców unijnych w praktycznym wdrażaniu dotychczasowych wymogów, jak też efektem nowych opinii naukowych publikowanych przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności).
Zmianie ulegnie treść załącznika II i III do rozporządzenia, m.in. w zakresie następujących kwestii:
Jednocześnie do wprowadzenia ww. zmian ustawodawca podjął decyzję o doprecyzowaniu niektórych zapisów, które sprawiały trudności interpretacyjne, dotyczących:
Omówione poniżej zmiany to obecnie dopiero projekt, który – choć konsultowany już z państwami członkowskimi i organizacjami przedsiębiorców – może jeszcze ulec zmianie na skutek konsultacji, które się właśnie rozpoczęły. Pod tym linkiem można wziąć udział w konsultacjach:
Komisja Europejska planuje przyjąć rozporządzenie zmieniające w czwartym kwartale 2023 r.
Zachęcamy do monitorowania także innych zmian przepisów prawa żywnościowego, np. dotyczących jakości handlowej niektórych artykułów rolno-spożywczych. Projekt zmiany tzw. dyrektywy sokowej (dyrektywy 2001/112) wydaje się być niezwykle ważny dla branży (m.in. umożliwienie komunikowania dla soków braku cukru dodanego).
Autorka: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego IGI FOOD LAW
[1] Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. UE. L. z 2004 r. Nr 139, str. 55 z późn. zm.).