Komisja Europejska przekazała do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego listę substancji, których stosowanie w żywności jest zakazane, ograniczone lub podlega kontroli przez Unię.
WPROWADZENIE
Zgodnie z art. 8 ust. 2 Rozporządzenia 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji, z własnej inicjatywy lub na podstawie informacji uzyskanych od państw członkowskich.
Komisja może wszcząć procedurę uwzględnienia substancji lub składnika zawierającego substancję inną niż witaminy lub składniki mineralne w załączniku III do rozporządzenia 1925/2006, czyli na liście substancji, których stosowanie w żywności jest zakazane, ograniczone lub podlega kontroli przez Unię.
W niektórych gatunkach roślin takich jak aloes czy senes, które stosowane są w suplementach diety ze względu na działanie przeczyszczające znajdują się pochodne hydroksyantracenu.
Mając na uwadze różne doniesienia w zakresie bezpieczeństwa żywności zawierającej te składniki opinię w sprawie bezpieczeństwa wydał w 2017 r. EFSA. Wynika z niej, że niektóre pochodne hydroksyantracenu mogą działać genotoksycznie, czyli teoretycznie mogą uszkadzać DNA.
Pochodne hydroksyantracenu uznane za istotne dla tej oceny ryzyka to te znalezione w korzeniu i kłączu Rheum palmatum L. lub Rheum officinale Baillon lub ich hybrydach; liściach lub owocach Cassia senna L.; korze Rhamnus frangula L., korze Rhamnus purshiana DC. oraz w liściach Aloe barbadensis Miller lub różnych gatunkach aloesu, głównie Aloe ferox Miller i jego hybrydach.
Wykazano, że ekstrakty z aloesu są genotoksyczne in vitro, najprawdopodobniej z powodu pochodnych hydroksyantracenu obecnych w ekstrakcie. Ponadto wykazano, że aloe-emodyna jest genotoksyczna in vivo i że ekstrakty z aloesu z całych liści są rakotwórcze. Biorąc pod uwagę, że aloe-emodyna i emodyna mogą być obecne w ekstraktach, EFSA na podstawie ocenionych danych stwierdził, że pochodne hydroksyantracenu należy uważać za genotoksyczne i rakotwórcze. Jednocześnie nie ma możliwości przedstawienia wytycznych dotyczących poziomu dziennego spożycia bezpiecznego dla zdrowia.
Mając na uwadze powyższe Komisja Europejska uznała, że:
ZNACZENIE DLA FIRM
Rozporządzenie Komisji zmieniające rozporządzenie 1925/2006 jest aktualnie przedmiotem konsultacji, które zakończą się 1 kwietnia br. Jeśli zostanie przyjęte w obecnej formie nowe ograniczenia zaczną być stosowane 20 dni po jego publikacji.
Warto przypomnieć, że w załączniku III rozporządzenia 1925/2006 są już 3 pozycje:
W części A – substancje zakazane:
W części B – substancje podlegające ograniczeniom:
Osoby zainteresowane otrzymaniem projektu rozporządzenia prosimy o maila: igifc@igifc.pl
Autor: Izabela Tańska, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI Food Consulting