Na rynku pojawiają się nowe środki spożywcze, które nie mają historii spożycia, stale zmieniają się nawyki żywieniowe konsumentów oraz stosowane są nowe metody przetwarzania żywności. Z tego powodu konieczny jest odpowiedni monitoring mający na celu ocenę wpływu tych zmian na zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów.
Francuski Urząd zajmujący się bezpieczeństwem żywności ANSES (French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety) w swoim raporcie na temat alergii pokarmowych, przedstawił szereg zaleceń mających na celu zapewnienie lepszego monitorowania alergii pokarmowych i zaleca dostarczanie lepszych informacji lekarzom i konsumentom cierpiącym i narażonym na alergie pokarmowe.
Z raportu wynika, że w przypadku takich składników jak: gryka, mleko od młodych kóz i owiec, kiwi, orzeszki pinii, Alfa- galaktoza (obecna w mięsie i nabiale), groch i soczewica ryzyko reakcji anafilaktycznych może być wyższe niż w przypadku alergenów, których deklaracja na podstawie przepisów prawa żywnościowego jest obowiązkowa (Rozp. 1169/2011).
ANSES zaleca REGULARNE AKTUALIZOWANIE LISTY ALERGENÓW.
Zauważono również, że zwiększone ryzyko na reakcję alergiczną występuje podczas podróży zagranicznych. Z tego powodu zarekomendowano opracowanie przewodników dla osób podróżujących. Specjalne przewodniki na temat alergii pokarmowych powinny być również skierowane do lekarzy.
W najbliższym czasie dowiemy się, czy Francja będzie wnioskowała o zmiany załącznika II do Rozporządzenia 1169/2011 (SUBSTANCJE LUB PRODUKTY POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI), co mogłoby mieć znaczenie dla znakowania żywności w całej UE. Komisja Europejska w swoich wytycznych przedstawiła w jaki sposób można wnioskować o aktualizację tego załącznika.
W USA od zeszłego roku trwają prace nad rozszerzeniem listy alergenów o sezam, który obecnie nie jest uwzględniony na liście alergenów, które obowiązkowo należy deklarować.
W UE ciągle czekamy na propozycję aktu wykonawczego Komisji Europejskiej dotyczącego możliwej i niezamierzonej obecności w żywności substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, z uwzględnieniem kwestii stosowania komunikatów „Może zawierać…”, „Może zawierać śladowe ilości….” czy „Wyprodukowane w zakładzie, w którym stosuje się również ….”.
Przy okazji publikacji raportu i zaleceń ANSES pojawiają się po raz kolejny bardzo ważne pytania:
Z raportów RASFF wynika, że cały czas jest poważny problem związany z deklaracją alergenów. Szczególnie, dotyczy on alergenów wnoszonych ze składnikami składnika złożonego.
Inne kwestie, które często są tematem zapytań firm to:
Najważniejsze i najbardziej problematyczne kwestie związane z deklaracją alergenów, omówimy na przykładach podczas najbliższych warsztatów IGIFC:
27 marca 2019 r. Warszawa
„ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI 1169/2011″
aktualności, interpretacje, podejście inspekcji, przegląd orzecznictwa na podstawie przykładów z rynku
4-6 czerwca 2019 IX LETNIA SZKOŁA PRAWA ŻYWNOŚCIOWEGO
Skład – Oznakowanie – Kontrola
Warsztaty Stosowania Prawa Żywnościowego
Szczegóły wkrótce