Sąd Krajowy w Berlinie uznał mieszankę soku winogronowego „Zera Chardonnay, bezalkoholowy” za wprowadzającą w błąd [Produkt dostępny jest na rynku polskim]. Federalne Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów (vzbv) zarzuciło firmie, że poprzez wygląd butelki sugeruje ona, iż jest to bezalkoholowe wino. Produkt, który wygląda jak wino bezalkoholowe nie powinien okazać się sokiem.
Widok butelki sugerował, że jest to bezalkoholowe wino: typowa dla wina butelka burgundzka, etykieta z nazwą „Zera Chardonnay”, napis „Bezalkoholowe/Alcohol Free/Sans Alcohol” oraz banderola na szyjce butelki. W rzeczywistości napój ten był mieszanką soku winogronowego z ekstraktem z pestek winogron i drożdży. Informacja o tym znajdowała się jedynie na mało widocznej etykiecie na tylnej stronie butelki.
Sąd Krajowy w Berlinie zgodził się z argumentacją vzbv, że reklama narusza rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące informacji o żywności (1169/2011). Zgodnie z nim informacje o produktach spożywczych są wprowadzające w błąd, jeśli wywołują u konsumentów fałszywe wyobrażenia na temat produktu.
Art. 7 ust. 1. Rozporządzenia 1169/2011 Informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać w błąd, w szczególności:
a) co do właściwości środka spożywczego, a w szczególności co do jego charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji;
b) przez przypisywanie środkowi spożywczemu działania lub właściwości, których on nie posiada;
c) przez sugerowanie, że środek spożywczy ma szczególne właściwości, gdy w rzeczywistości wszystkie podobne środki spożywcze mają takie właściwości, zwłaszcza przez szczególne podkreślanie obecności lub braku określonych składników lub składników odżywczych;
d) przez sugerowanie poprzez wygląd, opis lub prezentacje graficzne, że chodzi o określony środek spożywczy lub składnik, mimo że w rzeczywistości komponent lub składnik naturalnie obecny lub zwykle stosowany w danym środku spożywczym został zastąpiony innym komponentem lub innym składnikiem.
Sąd był przekonany, że tak właśnie było w tym przypadku. Butelka burgundzka jest powszechnie znana jako butelka na wino, a Chardonnay to bardzo znana i popularna odmiana białego wina. Cały przekaz (oznakowanie i prezentacja) sugerował, że jest to bezalkoholowe wino. W tym wypadku informacja na odwrocie nie eliminuje wprowadzenia w błąd. Według sądu jedynie jasna i jednoznaczna informacja umieszczona w widocznym miejscu mogłaby wykluczyć wprowadzenie w błąd.
Dane na etykiecie z tyłu butelki nie były wystarczające. Ze względu na wygląd butelki konsumenci nie mieli powodu, aby dokładnie analizować informacje na tylnej etykiecie przed zakupem produktu.
Wyrok jest prawomocny.