powrót do Aktualności

„Surowy” miód – znakowanie, reklama, prezentacja

3 kwietnia 2024

Wyrokiem z dnia 26 lutego 2024 roku, brytyjski General Regulatory Chamber orzekł, że firma Odysea Ltd, może używać określenia „surowy” (ang. „raw”) do opisu miodu, produkowanego z zastosowaniem minimalnej obróbki.

Spór wynikł po tym, jak Waltham Forest Trading Standards wystosowało do Odysea formalne zawiadomienie o naruszeniu przepisów, twierdząc, że „surowy” może wprowadzać konsumentów w błąd, sugerując, że miód firmy posiada unikalne lub specjalne właściwości, podczas gdy wszelki miód nie jest poddany obróbce cieplnej, a zatem jest „surowy”. Odysea broniła się, przedstawiając dowody na to, że ich miód, zbierany tradycyjnymi metodami w Grecji, przefiltrowany przez sito o oczkach 300 mikronów, a czasami delikatnie podgrzewany (ale nigdy > 40 C), zachowuje wysoki poziom aktywności enzymatycznej oraz zawiera pyłek i inne naturalnie występujące cząstki, co według firmy kwalifikuje produkt jako „surowy” w rozumieniu „minimalnie przetworzony”.

Sędzia odrzucił argumenty Trading Standards, podkreślając, że pojęcie „surowy” w tym kontekście jest zgodne z percepcją konsumentów, którzy rozumieją przez to „nieprzetworzony”, „w stanie naturalnym”.

Wyrok otwiera drogę do refleksji dla innych producentów artykułów spożywczych na temat tego, jak reklamować i etykietować swoje produkty, nie precyzując jednocześnie, jaki rodzaj obróbki może być zastosowane do miodu, zanim przestanie on kwalifikować się jako„surowy”.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.