Uznaje się, że jest to taki dzień w każdym roku, po którym żyjemy na koszt Ziemi, na koszt przyszłych pokoleń. Wylicza się go dzieląc stan zasobów naturalnych przez światowy ślad ekologiczny[1].
„Strategia „od pola do stołu” jest kluczowym elementem Unijnego Zielonego Ładu. Uwzględnia ona w kompleksowy sposób wyzwania związane ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi i uznaje nierozerwalne związki między zdrowymi ludźmi, zdrowymi społeczeństwami i zdrową planetą. Strategia jest również głównym elementem programu Komisji na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ.”[2]
Zrównoważony rozwój w branży spożywczej wkrótce będzie miał mocne podstawy prawne. Nowe inicjatywy legislacyjne mają spowodować, że w relatywnie krótkim czasie unijny system żywnościowy stanie się światowym standardem zrównoważoności. Najwięcej zupełnie nowych (licznych) obowiązków będą miały firmy (producenci i dystrybutorzy).
Jest wiele do zrobienia! Co my – IGI FOOD LAW – możemy zrobić i robimy, żeby wesprzeć branżę spożywczą we wdrażaniu SUSTAINABLE FOOD SYSTEM i CIRCULAR ECONOMY?
Przede wszystkim:
Poniżej przykłady tematów, które analizowaliśmy w ostatnich tygodniach:
Ponadto, żeby zapewnić odpowiedni standard i szerokie spojrzenie na temat ZRÓWNOWAŻONEGO SYSTEMU ŻYWNOŚCIOWEGO i dzięki temu być realnym wsparciem sami też się szkolimy i rozwijamy swoje kompetencje w tych obszarach.
[1] https://www.overshootday.org/about/
[2] https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:ea0f9f73-9ab2-11ea-9d2d-01aa75ed71a1.0015.02/DOC_1&format=PDF