Komisja Europejska pracuje nad zmianą Rozporządzenia Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością[1].
Rozporządzenie to ustanawia szczegółowe wymogi dotyczące produkcji i wprowadzania do obrotu materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych:
Rozdział II rozporządzenia (UE) nr 10/2011 powinien odnosić się do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a nie do warstw z tworzyw sztucznych (ang. plastic layers). Ponieważ nowe brzmienie mogłoby budzić wątpliwości co do tego, czy wymogi dotyczące składu określone w rozporządzeniu (UE) nr 10/2011 mają zastosowanie do nieplastikowych warstw materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, takich jak kleje, tusze drukarskie, lakiery i powłoki, należy wyjaśnić, że wymogi dotyczące składu nie mają zastosowania do tych warstw. Należy jednak utrzymać odniesienie do „warstw z tworzyw sztucznych” w rozdziale III rozporządzenia (UE) nr 10/2011, ponieważ pozwala ono na stosowanie materiałów i wyrobów wielowarstwowych w przypadku niektórych przepisów tego rozdziału do niektórych warstw, a nie do innych.
Zgodnie z definicją „tworzywa sztucznego” w rozporządzeniu (UE) nr 10/2011, „tworzywo sztuczne” składa się z polimerów, do których mogły zostać dodane dodatki lub inne substancje w celu uzyskania fizycznego lub chemicznego efektu w tworzywie sztucznym. Rozporządzenie to dopuszcza dodatki i substancje wyjściowe jako dwie różne kategorie. Dlatego też dodatku nie można stosować jako substancji wyjściowej, jeśli nie jest on dopuszczony jako taki i odwrotnie. Zazwyczaj dodatki nie są chemicznie wiązane z polimerami. Jednak niektóre cząstki, włókna lub inne materiały stałe stosowane w tworzywach sztucznych w celu uzyskania efektu fizycznego są wiązane z polimerem za pomocą lub bez pomocy środka wiążącego, aby zapewnić ogólną integralność materiału. Biorąc pod uwagę definicje tworzywa sztucznego, dodatków, polimerów i substancji wyjściowych w rozporządzeniu (UE) nr 10/2011, w przypadku których wiązanie to jest wiązaniem chemicznym, mogą pojawić się wątpliwości, czy taki stały materiał należy uznać za dodatek czy za substancję wyjściową. W związku z tym pojawia się niepewność co do tego, czy ten stały materiał ma zostać dopuszczony jako dodatek czy jako substancja wyjściowa. W związku z tym należy wyjaśnić definicję dodatków. W szczególności, ponieważ natura substancji wyjściowych sprawia, że nadają się one do polimeryzacji, procesu, który wiąże się ze znaczną zmianą chemiczną, podczas gdy materiały stałe stosowane jako dodatki pozostają zasadniczo w formie, w jakiej zostały dodane, należy wziąć pod uwagę, że stały materiał, który jest chemicznie związany z polimerem, do którego jest dodawany, funkcjonuje jako dodatek, a nie jako substancja wyjściowa, nawet jeśli jego powierzchnia może nadal reagować z polimerami w tworzywie sztucznym.
Nowa propozycja w wersji oryginalnej:
‘(7) additive’ means a substance which is intentionally added to the plastic to achieve a physical or chemical effect during processing of the plastic or in the final material or article and it is intended to be present in the final material or article, including substances in a solid state the surface of which becomes bonded to the polymer that constitute the plastic.
Zaproponoano również kolejne deficnije
‘(20) ‘reprocessing of plastic’ means the remelting, mixing, reacting or otherwise processing of plastic materials resulting as a by-product from an intermediate or final manufacturing operation with the intent to use them again in the manufacture of plastic materials and articles alone or combined with material originating from other manufacturing operations, by applying, if necessary, operations to make possible the use again of these by-products.’
21) ‘UVCB substance’ means a substance of unknown or variable composition, complex reaction products or a material of a biological or other natural origin
Projekt jest przedmiotem prac. Osoby zainteresowane otrzymaniem projektu i załącznika prosimy o kontakt z igifoodlaw@igifoodlaw.com
Grafika by DALL.E
[1] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. UE. L. z 2011 r. Nr 12, str. 1 z późn. zm.).