Aktualnie tematem nr 1 wśród zagadnień dotyczących znakowania żywności jest pochodzenie produktu i składnika. Wyrok Trybunału w tej kwestii może być pomocny w trwających pracach nad aktualizacją etykiet.
O sprawie C-686/17 dotyczącej sporu pomiędzy niemieckim stowarzyszeniem zwalczającym nieuczciwą konkurencję (Wettbewerbszentrale) a producentem, który wprowadzał na rynek pieczarki oznakowane informacją: „Pochodzenie: Niemcy” pisaliśmy w NEWSLETTERZE IGIFC z 4 lipca 2017 roku [SZCZEGÓŁY]
Dzisiaj znamy już stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie.
W wyroku z 4 września Trybunał uznał, że:
ZNACZENIE DLA FIRM
Wyrok TSUE wyjaśnia związek pomiędzy definiowaniem kraju pochodzenia oraz przepisami celnymi odnoszącymi się do tej kwestii. Stanowisko Trybunału nie jest zaskoczeniem i potwierdza w jaki sposób należy interpretować art. 2.3 rozporządzenia 1169/2011 zgodnie z którym: Na użytek niniejszego rozporządzenia kraj pochodzenia środka spożywczego odnosi się do pochodzenia środka spożywczego określonego zgodnie z art. 23-26 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 [zastąpionego rozporządzeniem 952/2013 ustanawiającym unijny kodeks celny].
Ważna jest też odpowiedź na pytanie ostatnie, z której wynika, że jeśli deklaracja pochodzenia wynika z przepisów szczegółowych to nie ma obowiązku uzupełniania jej (np. informacją „wybrane etapy produkcji odbywały się w Belgii” ze względu na potencjalne ryzyko wprowadzenia konsumenta w błąd. Odpowiedź na pytanie przedostatnie oznacza, że art. 7 ust. lit a rozporządzenia 1169/2011 nie może być podstawą do zakwestionowania treści o pochodzeniu produktu wynikających z przepisów szczegółowych dot. świeżych owoców i warzyw.
Na pewno macie Państwo wiele pytań dotyczących COOL, pochodzenia produktu, pochodzenia składnika podstawowego.
Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas szkolenia:
5 lutego 2020 r.
ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI
praktyczny warsztat aktualne informacje (COOL), wyroki, stanowiska inspekcji, interpretacje i… wiele przykładów z rynku,
Podczas godzinnego wykładu o COOL omówimy konkretne przykłady i powiemy, jak zmienić etykietę, żeby uzyskać zgodność. Przekażemy wytyczne Komisji Europejskiej.
Zapisy już wkrótce TUTAJ