W Newsletterze IGI FC ze stycznia br. (https://igifoodlaw.com/pieczywo-z-dodatkiem-soli-jodowanej-wzbogacone-w-jod-czy-nie/) pisaliśmy o stosowaniu w żywności soli jodowanej, które może prowadzić do „przypadkowego” wzbogacenia produktu finalnego w jod. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy ilość jodu – wprowadzonego ze składnikiem złożonym – w końcowym produkcie jest znacząca.
Pojawiają się wtedy pytania, jakie wymagania prawne musi spełnić produkt, aby zgodnie z przepisami funkcjonować na rynku:
Nie jest przypadkiem, że poruszony przez IGIFC temat był przedmiotem dyskusji na forum instytucji UE. Dzięki tej dyskusji, firmy otrzymają cenne wskazówki jak postępować, aby zapewnić swoim produktom zgodność z przepisami.
PIZZA Z DODATKIEM SOLI JODOWANEJ – ŻYWNOŚĆ WZBOGACONA?
Na majowym posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF Committee) poruszono kwestię środków spożywczych, przy produkcji których stosuje się inne wzbogacone środki spożywcze, przytaczając przykład pizzy z solą jodowaną.
Dyskutowano nad tym:
Dyskusja ujawniła wiele wątpliwości, dlatego KE poprosiła państwa członkowskie o przekazanie podejścia właściwych krajowych organów urzędowych. Dalsza dyskusja odbędzie się na kolejnych posiedzeniach komitetu PAFF, bądź na spotkaniach grupy roboczej ds. żywności wzbogaconej.
ZNACZENIE DLA FIRM
Choć unijne przepisy dotyczące wzbogacania żywności są stosowane od wielu lat, nadal pojawiają się kwestie problemowe, które wymagają rozwiązania. Praktyka wskazuje, że interpretacja tego samego aktu prawnego bywa różna na obszarze UE, co może potencjalnie stwarzać bariery w swobodnym przepływie towarów.
O dalszym przebiegu i wynikach dyskusji nad opisaną istotną kwestią będziemy na bieżąco informować.
Na chwilę obecną warto:
– sprawdzić poziom składnika wzbogacającego w produkcie finalnym, jeśli stosujemy składnik wzbogacony (np. sól jodowaną czy wzbogaconą mąkę) – znacząca ilość w produkcie może oznaczać wzbogacenie produktu finalnego
– upewnić się, że sól jodowana jest prawidłowo zadeklarowana w wykazie składników (jako składnik złożony, z podaniem formy chemicznej jodu)
– rozważyć zastąpienie składnika wzbogacanego jego „zwykłym” odpowiednikiem (np. solą niejodowaną).
Dla przypomnienia
Wzbogacanie soli w Polsce uregulowane jest rozporządzeniem Ministra Zdrowia[2], zgodnie z którym dodaje się jod do:
„soli przeznaczonej do spożycia przez ludzi, tak aby 100 g soli kuchennej zawierała 2,3 (± 0,77) mg jodu, co odpowiada 30 (± 10) mg jodku potasu lub 39 (± 13) mg jodanu potasu w 1 kg soli kuchennej”.
Przeanalizowaliśmy tę kwestię bardzo dokładnie na kilku przypadkach w praktyce. Jeśli macie Państwo pytania zapraszamy do kontaktu, podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie oraz w każdej innej kwestii związanej ze stosowaniem prawa żywnościowego
Zobacz również: Skład i znakowanie żywności: Pieczywo z dodatkiem soli jodowanej – wzbogacone w jod czy nie?
Autorka: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI Food Consulting