powrót do Aktualności

Znakowanie żywności: Ślad węglowy na etykietach?

2 lutego 2021

 

WPROWADZENIE

27 stycznia Komitet Parlamentu Europejskiego ENVI (Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności) przyjął sprawozdanie w sprawie nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. opartej o zapobieganie marnotrawstwu oraz ograniczenie zużycia energii i zasobów.  Zakłada się, że produkty – a wśród nich żywność – powinny być projektowane w sposób ograniczający ilość odpadów, szkodliwych substancji i zanieczyszczeń oraz chroniący zdrowie ludzkie.

 

Za pośrednictwem przyjętego dokumentu ENVI wzywa Komisję Europejską m.in. do:

  • przyjęcia konkretnych, opartych o źródła naukowe, celów w zakresie zużycia materiałów produkcyjnych oraz śladu węglowego, uwzględniając cały cykl życia poszczególnych kategorii produktów, w tym środków spożywczych
  • wprowadzenia już w 2021 r. zharmonizowanych, porównywalnych i jednolitych wskaźników potrzebnych do realizacji powyższych celów
  • zaproponowania wiążących celów dla poszczególnych produktów i/lub sektorów w zakresie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu.

Inne ważne propozycje w ramach ENVI obejmują:

  • wprowadzenie konkretnych środków zapobiegających tzw. „greenwahing” („zielone kłamstwo”), czyli stosowaniu nieprawdziwych komunikatów m.in. sugerujących pozytywny wpływ produktu na środowisko naturalne
  • wspieranie oznakowania ekologicznego UE jako punktu odniesienia dla zrównoważonego rozwoju środowiska.

 

ZNACZENIE DLA FIRM

Głosowanie w sprawie sprawozdania odbędzie się podczas sesji plenarnej PE jeszcze w lutym.

Wnioski płynące ze sprawozdania mogą przerodzić się i zapewne przerodzą w niedalekiej przyszłości w konkretne działania, w tym zmianę legislacji, mające na celu osiągnięcie planowanych celów.

 

Z jakimi zmianami możemy się liczyć?

Przykładowo, z obowiązkowym podawaniem na opakowaniach środków spożywczych informacji o śladzie węglowym, czyli – mówiąc w skrócie – o jego wpływie na środowisko wynikającym z emisji gazów cieplarnianych.

Oznaczałoby to konieczność uwzględnienia kolejnego, dodatkowego elementu na etykiecie, ale także – a może przede wszystkim – wymuszało podjęcie przez producentów działań w kierunku bardziej zrównoważonej i przyjaznej naturze produkcji.

Ślad węglowy jest następnym po oznaczeniu Nutri-Score gorącym tematem dotyczącym znakowania żywności, który z całą pewnością należy bacznie śledzić.

 

Jeśli nie słyszałeś jeszcze o Nutri-Score lub chcesz zapoznać się z nim bliżej, zachęcamy do kontaktu igifc@igifc.pl

 

Autor: Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI Food Consulting

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać regularne wiadomości.